• Фотографии од Гастрономскиот натпревар во Штип

• Гастрономски и ресторански натпревар

На ден 10.05.2019 година (Петок) на покана на Факултетот за туризам и бизнис логистика при Универзитет „Гоце Делчев„ – Штип се одржа гастрономски и ресторански натпревар наменет за ученици и студенти од средните угостителски училишта и факултетите за туризам од нашата држава. Учениците од ССОУ Коле Неделковски земаа учество во гастрономскиот дел.

• На часот по иновации во ООУ „Благој Кирков“ - Велес

На 12 и 13 мај во Лидо Ди Јесоло, Венеција, се одржа финалето на 6-тиот Меѓународен натпревар по англиски јазик „HIPPO 2018 - English without borders“. На овој натпревар се тестираат сите вештини од англискиот јазик (writing, listening, reading, speaking) преку писмени делови, граматика, дискутирање на одредени теми, меѓусебни разговори со други учесници, работилници. Во многу голема конкуренција од почетни 22.000 натпреварувачи од 30 земји, со само 99 финалисти, успешно учество обезбеди Ангелески Теодор, ученик од паралелка I-6 од нашето училиште. Како единствен претставник од Р. Македонија во својата натпреварувачка група од 13 ученици во финале, постигна 6 место. Голем успех и многу големо искуство за нашиот Теодор. Му посакуваме уште многу успеси во иднина !
Вие сте на: Home Настани Настани 6-ти Меѓународен натпревар по англиски јазик „HIPPO 2018 - English without borders“