• ПРВА УЧЕНИЧКА ЗАБАВА

• УЧЕСТВО НА МАНИФЕСТАЦИЈА „ВО СВЕТОТ НА ФИЗИКАТА“

На ден 10.11.2018 год., Друштвото на физичарите на Република Македонија во соработка со „Скопје Сити Мол“ , ја реализира 42-та Школа „Млади физичари“.

• Посета на Археолошкиот локалитет Стоби и Музејот на Албанската азбука во Битола

Во рамките на Проектот за меѓуетничка интеграција на младите во образованието на ден 09.11.2018 год. (петок) беше реализирана заедничка активност помеѓу учениците од ССОУ „Коле Неделковски“ и учениците од партнер училиштето ОСТУ „Наце Буѓони“ од Куманово:

Фонадацијата Конрад Аденауер и Здружението ЛЕАД во со одобрување на МОН и БРО, во периодот од 15-16.10.2018 год., во хотелот “Фени“ во Кавадарци организираше семинар на тема “Зајакнување на капацитетите на наставниците задолжени за училишните заедници“, а воедно и на работа на зајакнување на ученичкото учество во процесите на донесување на одлуки во средните училишта. Целта на проектот е зголемување на капацитетите и знаењата на наставниците кои се задолжени за работа со училишните заедници особено во делот на младинската работа, методите на младинска работа и методите на неформално образование. Методологијата на тренинг обуката беше базирана на младинска работа и неформално образование. Таа по конкретно опфати презентации за младинска работа, групни вежби и предизвици, дискусија за формално и неформално образование, симулација со поделба на улоги, индивидуална и групна работа од страна на наставниците. На оваа обука од страна на ССОУ “Коле Неделковски“ Велес учество зема одговорниот при училиштето, м-р Ангелче Гушев.
Вие сте на: Home Настани Настани Учество на тренинг обука “Зајакнување на капацитетите на наставниците задолжени за училишните заедници“