• На часот по иновации во ООУ „Благој Кирков“ - Велес

• ПРВА УЧЕНИЧКА ЗАБАВА

• УЧЕСТВО НА МАНИФЕСТАЦИЈА „ВО СВЕТОТ НА ФИЗИКАТА“

На ден 10.11.2018 год., Друштвото на физичарите на Република Македонија во соработка со „Скопје Сити Мол“ , ја реализира 42-та Школа „Млади физичари“.

Во рамките на Проектот за меѓуетничка интеграција на младите во образованието на ден 26.10.2018 год. (петок) беше реализирана уште една заедничка активност помеѓу учениците од ССОУ„Коле Неделковски“ и учениците од партнер училиштето ОСТУ„ Наце Буѓони “ од Куманово. Учениците од двете партнер училишта заедно со одговорните наставници ја посетија зоолошката градина во Скопје, го посетија градскиот парк и Музејот на современата уметност. Целите се постигнаа: развивање позитивен однос кон националните, уметничките, научните и општокултурните вредности при посетата на знаменитости, другарување и поддршка, солидарност и подобро взаемно запознавање со учениците од партнер училиштето. При посетата на Музејот на современата уметност кој се смета за најкомпетентна и најзначајна институција во Република Македонија во откривањето, негувањето и ширењето на високите вредности што се создаваат во уметноста и културата на нашето време, учениците имаа можност да ги погледнат уметничките дела кои преку својата приказна, скриена слика или двојно значење успеаја да навлезат во светот на средношколците.
Вие сте на: Home Настани Настани Посета на зоолошка градина и музеј на современа уметност во рамките на Проектот за меѓуетничка интеграција на младите во образованието