• Фотографии од Гастрономскиот натпревар во Штип

• Гастрономски и ресторански натпревар

На ден 10.05.2019 година (Петок) на покана на Факултетот за туризам и бизнис логистика при Универзитет „Гоце Делчев„ – Штип се одржа гастрономски и ресторански натпревар наменет за ученици и студенти од средните угостителски училишта и факултетите за туризам од нашата држава. Учениците од ССОУ Коле Неделковски земаа учество во гастрономскиот дел.

• На часот по иновации во ООУ „Благој Кирков“ - Велес

Посетата на Ветро паркот „Богданци"

Согласно со Годишната програма за работа на Електротехничкиот актив при училиштето, Програмата за работа по наставните предмети Енергетски постројки и уреди и Практична настава, за образовниот профил Електротехничар енергетичар, денес (четврток 08.11.2018 г.), беше организирана посета на Ветро паркот „Богданци", во сопственост на Електрани на Македонија. Во активноста учествуваа ученици од II - 8 , III - 7 и IV – 6 клас, од образовниот профил Електротехничар Енергетичар. Посетата е реализирана под менторство на: Директорот Боро Ристовски и Наставниците по електростручни предмети: Снежана Софијанова, Ѓоко Ѓоргиев и Даниел Здравевски . Голема благодарност до Електро инженерите на Електрани на Македонија: Г-дин Гоце и од SIMENS, Г-дин Петре, кои вложија голема енергија во исцрпната презентација на работата на ветро паркот. При тоа се запознавме со : • Начинот на изведба на целиот комплекс од 16 ветерници, техничките карактеристики, ограничувања, постапки и цени на чинење • Начинот на изведба и сите технички содржини на секоја ветерница пооделно. • Начинот на работа во дневниот дијаграм на Енергетскиот систем на Р. Македонија • Начинот на одржување на секоја ветерница, практични искуства, следење и одржување, протоколи и правила на опремата на производителот SIMENS, протоколи на лична заштита. • Начинот на функционирање на SKADA системот за следење на работата на ветро паркот • Ружата на ветрови и базата на податоци за 4 години од работата на ветро паркот. • Разводната постројка како целосен систем, со сите можности на транспорт на напон 690 V / 20 KV, 20 KV / 110 КV и функција во електроенергетскиот пренос. • Работа на Аку батеријата и функцијата на авотматиката на системот за контрола и развод на електричната енергија. • Системот на лична заштита и протокол на заштита во и околу разводната постројка Понесовме одлични искуства и огромно количество благородни информации.
Вие сте на: Home Настани Настани Посетата на Ветро паркот „Богданци"