• Фотографии од Гастрономскиот натпревар во Штип

• Гастрономски и ресторански натпревар

На ден 10.05.2019 година (Петок) на покана на Факултетот за туризам и бизнис логистика при Универзитет „Гоце Делчев„ – Штип се одржа гастрономски и ресторански натпревар наменет за ученици и студенти од средните угостителски училишта и факултетите за туризам од нашата држава. Учениците од ССОУ Коле Неделковски земаа учество во гастрономскиот дел.

• На часот по иновации во ООУ „Благој Кирков“ - Велес

Посета на Археолошкиот локалитет Стоби и Музејот на Албанската азбука во Битола

Во рамките на Проектот за меѓуетничка интеграција на младите во образованието на ден 09.11.2018 год. (петок) беше реализирана заедничка активност помеѓу учениците од ССОУ „Коле Неделковски“ и учениците од партнер училиштето ОСТУ „Наце Буѓони“ од Куманово: Посета на Археолошкиот локалитет Стоби и Музејот на Албанската азбука во Битола. Учениците од двете партнер училишта заедно со одговорните наставници го посетија Археолошкиот локалитет Стоби - древен град од античкиот период кои се протега на површина од 1600 квадратни метри. Учениците имаа можност да ги погледнат: Северна базилика, Цивилна базилика, Мала бања, Куќа на псалмите, Градска чешма, Голема бања, Перистериина куќа, Крстилницата со мозаикот, Античкиот театар. Во Битола пак беше посетен Музејот на албанската азбука. Во Музејот се изложени 51 фотографии на кои се преставени личности кои придонеле за развојот на албанската азбука низ вековите, фотографии на личности учесници на Битолскиот конгрес и 58 документи во музејската витрина. Целите се постигнаа: развивање позитивен однос кон националните, историските, научните и општокултурните вредности при посетата на знаменитости, другарување и поддршка, солидарност и подобро взаемно запознавање со учениците од партнер училиштето.
Вие сте на: Home Настани Настани Посета на Археолошкиот локалитет Стоби и Музејот на Албанската азбука во Битола