• На часот по иновации во ООУ „Благој Кирков“ - Велес

• ПРВА УЧЕНИЧКА ЗАБАВА

• УЧЕСТВО НА МАНИФЕСТАЦИЈА „ВО СВЕТОТ НА ФИЗИКАТА“

УЧЕСТВО НА МАНИФЕСТАЦИЈА „ВО СВЕТОТ НА ФИЗИКАТА“

На ден 10.11.2018 год., Друштвото на физичарите на Република Македонија во соработка со „Скопје Сити Мол“ , ја реализира 42-та Школа „Млади физичари“. Во киносалите на Cinplexx беа презентирани предавања на разни теми од физиката:  „За Нобеловата награда по физика за 2018 година“, Сузана Топузоски;  „Во светот на зрачењата “, Весна Гершан;  „Светот околу нас виден на различни бранови должини“, Љубиша Нешиќ;  „Дигање тегови и физика“, Лазар Раденковиќ;  „Серијата тектонски земјотреси од епицентралното подрачје Пештани‐Охрид‐Струга“, Драгана Черних;  „Фантастично патување низ светот на светлината“ , Ристе Попески‐Димовски. Во рамките на оваа Школа, од 14h до 18h (ходници на III кат) се реализира манифестацијата „Во светот на физиката“ како продолжение од настанот „Ноември – месец на науката“, кој започна да се реализира од 2016 год. со единствена цел актуелизирање на природните науки. Оваа манифестација опфати изложба и натпревар во изработки, демонстрации и експерименти од ученици од сите години и струки во средни училишта кои беа од отворен тип и беа посетени од голем број на граѓани од сите генерации кои ја сакаат науката. Од нашето училиште со експеримент со наслов „Корелација меѓу физиката и хемијата“ настапи ученичката Ребека Манева од паралелка 1-6 под менторство на проф. по физика Силвана Петрова. Ребека со својот сериозен пристап во подготвувањето, објаснувањето и изведувањето на експериментот го освои првото место од категорија на ученици од прва година ! И честитаме за освоената награда и и посакуваме уште многу понатамошни успеси !
Вие сте на: Home Настани Настани УЧЕСТВО НА МАНИФЕСТАЦИЈА „ВО СВЕТОТ НА ФИЗИКАТА“