• ПРВА УЧЕНИЧКА ЗАБАВА

• УЧЕСТВО НА МАНИФЕСТАЦИЈА „ВО СВЕТОТ НА ФИЗИКАТА“

На ден 10.11.2018 год., Друштвото на физичарите на Република Македонија во соработка со „Скопје Сити Мол“ , ја реализира 42-та Школа „Млади физичари“.

• Посета на Археолошкиот локалитет Стоби и Музејот на Албанската азбука во Битола

Во рамките на Проектот за меѓуетничка интеграција на младите во образованието на ден 09.11.2018 год. (петок) беше реализирана заедничка активност помеѓу учениците од ССОУ „Коле Неделковски“ и учениците од партнер училиштето ОСТУ „Наце Буѓони“ од Куманово:

• Противпожарен квиз натпревар

На ден 08.11. 2018 година во салата Бели Мугри во Велес под покровителство на Градоначалникот на Општина Велес и проивпожарниот сојуз на Општината Велес се одржа 36-тиот Општински противпожарен квиз натпревар.

• Посетата на Ветро паркот „Богданци"

Согласно со Годишната програма за работа на Електротехничкиот актив при училиштето, Програмата за работа по наставните предмети Енергетски постројки и уреди и Практична настава, за образовниот профил Електротехничар енергетичар, денес (четврток 08.11.2018 г.),

• Учество на тренинг обука “Зајакнување на капацитетите на наставниците задолжени за училишните заедници“

Фонадацијата Конрад Аденауер и Здружението ЛЕАД во со одобрување на МОН и БРО, во периодот од 15-16.10.2018 год., во хотелот “Фени“ во Кавадарци организираше семинар на тема “Зајакнување на капацитетите на наставниците задолжени за училишните заедници“, а воедно и на работа на зајакнување на ученичкото учество во процесите на донесување на одлуки во средните училишта.

• Популаризација на служење на воениот рок

Денеска, претставници на Министерството за одбрана и офицери на Армијата на Република Македонија, пред учениците од завршните години извршија презентација на работата на Армијата на Република Македонија и популаризација на служењето на воениот рок.

• Чествување на Патронот во с. Војница

Програма за практична работа за дуално стручно образование

На 5-ти Ноември 2018, Понеделник, Маркарт Македонија им посака добредојде на новата група на ученици од ССОУ Коле Неделковски Велес, учесници во Програмата за практична работа за дуално стручно образование. Настанот беше одржан во фабриката и на истиот беа поканети учениците, нивните родители и професори по практична настава. Свое излагање пред присутните имаа: Олгица Марковска, Mенаџер за човечки ресурси; Димче Матев, Mенаџер на производство и Трајче Каров, Инженер во одржување и Tренер на учениците. Во своите говори, Марковска и Матев, се осврнаа на важноста на дуалното образование, како за учениците, кои притоа стекнуваат искуство со кое го надополнуваат теоретското знаење, така и за компаниите кои добиваат обучен кадар од соодветен профил. Каров, од друга страна, им посака топло добредојде и многу успех во текот на оваа учебна година, со надеж дека во иднина ќе бидат дел од успешната приказна на Маркарт. Учениците и родителите, дополнително имаа можност да се запознаат со производните капацитети на фабриката, како и посебното работно катче за учениците, целосно опремено со успешно реализирање на наставата. Оваа учебна година групата од Средното стручно училиште “Коле Неделковски” брои 10 ученици кои ќе ја извршуваат својата практична работа во 3 групи распоредени во два дена во текот на неделата во просториите на Маркарт.
Вие сте на: Home Настани Настани Програма за практична работа за дуално стручно образование