• ПРВА УЧЕНИЧКА ЗАБАВА

• УЧЕСТВО НА МАНИФЕСТАЦИЈА „ВО СВЕТОТ НА ФИЗИКАТА“

На ден 10.11.2018 год., Друштвото на физичарите на Република Македонија во соработка со „Скопје Сити Мол“ , ја реализира 42-та Школа „Млади физичари“.

• Посета на Археолошкиот локалитет Стоби и Музејот на Албанската азбука во Битола

Во рамките на Проектот за меѓуетничка интеграција на младите во образованието на ден 09.11.2018 год. (петок) беше реализирана заедничка активност помеѓу учениците од ССОУ „Коле Неделковски“ и учениците од партнер училиштето ОСТУ „Наце Буѓони“ од Куманово:

РЕГИОНАЛЕН НАТПРЕВАР ПО ФИЗИКА

Во организација на ДФРМ,на 9.3.2019 год. со почеток во 10 часот,во пет региони,се реализира 52 Регионален натпревар по физика за учениците од основните и средните општински училишта, училиштата на град Скопје и приватните училишта во Република Македонија . Гимназијата „Сами Фрашери“ од Куманово беше домаќин на Регионалниот натпревар по физика,за учениците од средните училишта од општините од регион 1: Скопје, Куманово, Велес, Неготино, Кавадарци, Крива Паланка, Кратово и помалите места. Од нашето училиште се натпреваруваа Ребека Манева, Мартина Најдовска и Бојан Димовски, ученици од паралелка 1-6. Од вкупно 54 ученици - натпреварувачи во категорија од прва година,тројцата ученици ги постигнаа следните резултати: -Бојан Димовски, I награда ; -Ребека Манева, II награда; -Мартина Најдовска, III награда. Честитки до учениците за постигнатите резултати и им посакуваме голем успех и на Републичкиот натпревар,кој според утврдените датуми за натпреварите по физика ќе се одржи на 20.4.2019 год. на Природно-математичкиот факултет во Скопје.
Вие сте на: Home Настани Настани РЕГИОНАЛЕН НАТПРЕВАР ПО ФИЗИКА