• Фотографии од Гастрономскиот натпревар во Штип

• Гастрономски и ресторански натпревар

• На часот по иновации во ООУ „Благој Кирков“ - Велес

Гастрономски и ресторански натпревар

На ден 10.05.2019 година (Петок) на покана на Факултетот за туризам и бизнис логистика при Универзитет „Гоце Делчев„ – Штип се одржа гастрономски и ресторански натпревар наменет за ученици и студенти од средните угостителски училишта и факултетите за туризам од нашата држава. Учениците од ССОУ Коле Неделковски земаа учество во гастрономскиот дел. Натпреварите се одвиваа во неколку категории а нашите ученици се натпреваруваа во : Национално јадење на модерен начин - тимски дел, каде што имавме два тима: Тим 1 : Горјан Крстев IV - 7 Ненад Апостоловски IV - 7 2 место Диме Јорданов IV - 7 поддржани од Хотел Гарденија Tим 2 : Бобан Маневски III - 4 Горан Славков III - 4 2 место Даниела Мирчевска II - 4 поддржани од Хотел Романтик Индивидуално натпреварување - Паста каде имавме двајца учесници: Виктор Мирчевски IV - 7 поддржан од ресторан Етаж 3 место Александар Анастов II - 4 поддржан од Хотел Гарденија 4 место Учениците беа придружувани од двајца професори како ментори, Горан Богоевски и Влатко Панов. Натпреварувањето почна во 10.30 часот со тимскиот дел и понатаму се одржуваа сите други категории се до 17.30 кога беа прогласени победниците. Нашите ученици се покажаа во најдобро светло и двата тима во конкуренција на 12 тимови од Македонија и Косово освоија две втори места, натпреварувачите во индивидуална категорија освоија : Виктор Мирчевски 3 - то место а Александар Анастов 4 - то место. Натпреварувањето помина во пријателска и опшутена атмосфера, добро организирано со судии експерти во својата област. Учениците се покажаа со професионално држање, коректни и организирани во секој поглед. Јадењата кои ги подготвија беа одлично прифатени од судиите, а што е уште поважно од присутната публика. Кога ќе ги сумираме резултатите одлично искуство и дружење на учениците со свои врсници од другите училишта, повозрасни студенти, професори од средни училишта и факултети и судии готвачи шефови на кујни во реномирани угостителски објекти во Р. Македонија.
Вие сте на: Home Настани Настани Гастрономски и ресторански натпревар