• Фотографии од Гастрономскиот натпревар во Штип

• Гастрономски и ресторански натпревар

На ден 10.05.2019 година (Петок) на покана на Факултетот за туризам и бизнис логистика при Универзитет „Гоце Делчев„ – Штип се одржа гастрономски и ресторански натпревар наменет за ученици и студенти од средните угостителски училишта и факултетите за туризам од нашата држава. Учениците од ССОУ Коле Неделковски земаа учество во гастрономскиот дел.

• На часот по иновации во ООУ „Благој Кирков“ - Велес

Во основните училишта „Ј.Х.К. Џинот“ и „Благој Кирков“ и „Кирил и Методиј“ претставници од Германската стопанска комора, фирмите „БРАКО“ и „Маркарт“ и Директорот на ССОУ „Коле Неделковски“, г-дин Боро Ристовски извршија презентација на концептот на ДУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ пред родителите и учениците девето одделенци. Од учебната 2029/2020 година во ССОУ „Коле Неделковски“ се воведува нов образовен профил од машинска струка „Техничар за производно машинство“ кој ќе се изучува во текот на четири години. Со оваа квалификација се интегрираат знаења, вештини и компетенции од областа на современото машинство и информатиката. Наставниот план е направен по примерот на Германското дуално образованиекој овозможува зголемен број на часови за практична настава кои ќе се изведуваат во компаниите партнери. Теоретскиот дел е изработен по адаптирани наставни планови и програми според потребите на компаниите партнери и опфаќа исклучиво предмети во корелација со практичната настава. Учениците на крајот од четврта година ќе имаат можност да полагаат Државна матура со цел запишување на факултет, а оние ученици кои ќе се одлучат да не продолжат понатаму со своето школување ќе имаат можност да се вработат во компаниите каде се изведуваат практичните обуки за овој профил. Стручното обарзование се спроведува на две места - во компаниите и во стручните училишта. Кај оваа форма на образование концептот „УЧЕЊЕ ПРЕКУ ПРАКТИЧНА ОБУКА“ игра клучна улога. Системот на дуално стручно образование е еден од клучнитре фактори кои придонесуваат Гермнија да има најниска стапка на невработеност кај младите во Европа, а оваа успешна приказна може да се примени и во други земји!
Вие сте на: Home Настани Настани Преставен концептот на ДУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ пред родителите и учениците девето одделенци.