• Фотографии од Гастрономскиот натпревар во Штип

• Гастрономски и ресторански натпревар

На ден 10.05.2019 година (Петок) на покана на Факултетот за туризам и бизнис логистика при Универзитет „Гоце Делчев„ – Штип се одржа гастрономски и ресторански натпревар наменет за ученици и студенти од средните угостителски училишта и факултетите за туризам од нашата држава. Учениците од ССОУ Коле Неделковски земаа учество во гастрономскиот дел.

• На часот по иновации во ООУ „Благој Кирков“ - Велес

ПРВ УПИСЕН РОК 17 и 18 ЈУНИ 2019 ГОДИНА!

Новина од идната учебна година е што сите постоечки образовни профили се реформирани, а во машинската струка започнува да се применува концептот на дуално образование преку еден образовен профил - Техничар за производно машинство. Карактеристики на овој образовен профил се:
Изведување на практична настава во соодветно опремена просторија под стручен надзор.
Обезбеден транспорт до претпријатието, топол оброк и соодветен паричен надоместок во деновите кога се изведува практичната настава.
По завршувањето на образованието, компанијата нуди можност за вработување на ученикот.
Можност за продолжување на образованието на факултет.
Дополнителен сертификат за завршено дуално образование по германски стандарди.

На идните средношколци истотака на располагање им се четири струки и тоа:

Електротехничка, со следните образовни профили:
-Електротехничар за компјутерска техника и автоматика,
-Електротехничар за електроника и телекомуникации,
-Електротехничар енергетичар

Машинска, со следните образовни профили:
-Машинско енергетски техничар,
-Машински техничар за моторни возила,
-Техничар за компјутерско управување,
-Машински техничар,
-Автомеханичар,
-Заварувач.

Сообраќајна, со следниот образовен профил:
-Техничар за транспорт и шпедиција

Угостителска, со следните образовни профили:
-Келнер,
-Готвач.

ВЕ ОЧЕКУВАМЕ НА ПРВИОТ УПИСЕН РОК 17 и 18 ЈУНИ 2019 ГОДИНА!

Вие сте на: Home Настани Настани ПРВ УПИСЕН РОК 17 и 18 ЈУНИ 2019 ГОДИНА!