• Фотографии од Гастрономскиот натпревар во Штип

• Гастрономски и ресторански натпревар

На ден 10.05.2019 година (Петок) на покана на Факултетот за туризам и бизнис логистика при Универзитет „Гоце Делчев„ – Штип се одржа гастрономски и ресторански натпревар наменет за ученици и студенти од средните угостителски училишта и факултетите за туризам од нашата држава. Учениците од ССОУ Коле Неделковски земаа учество во гастрономскиот дел.

• На часот по иновации во ООУ „Благој Кирков“ - Велес

Отворен ден на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“

Почитувани, На 22. VIII 2019 година (четврток) ќе се одржи Отворен ден на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, во времетраење од 18:00 до 22:00 часот. Централниот настан е предвиден на градскиот плоштад, каде ќе бидат сместени штандовите на факултетите. Посетителите ќе имаат можност непосредно во разговор со наставниот кадар и студентите да се запознаат со дејноста на најстарата високообразовна институција во нашата земја, нејзината долга традиција, мисија и визија. Во изложбените простори се предвидени разновидни презентации на активностите и проектите на наставниците и студентите, изложба на богатата научна дејност на Универзитетот: монографии, учебници, преводи и научни списанија. Покрај другите активности предвидени се многубројни наградни игри за посетителите, голема забава со концерт на студентите по соло пеење – популарни жанрови од класата на доц. м-р Андријана Јаневска на градскиот плоштад со почеток од 18 ч. Денот е наменет за средношколците од средните училишта во Р.С. Македонија, но и убава можност за сите оние кои сакаат да дознаат нешто повеќе за програмите на постдипломските и докторските студии на Универзитетот. Се надеваме дека на сите посетители ќе можеме да им ја пренесеме нашата цврста верба во образованието како единствена основа за напредок и влез на секој млад човек во подобра иднина. Вашето присуство на Отворениот ден на Универзитетот „Св Кирил и Методиј во Скопје“, за нас ќе претставува особена чест. Повелете, Ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје Проф. д-р Никола Јанкуловски
Вие сте на: Home Настани Настани Отворен ден на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“