• ПРВА УЧЕНИЧКА ЗАБАВА

• УЧЕСТВО НА МАНИФЕСТАЦИЈА „ВО СВЕТОТ НА ФИЗИКАТА“

На ден 10.11.2018 год., Друштвото на физичарите на Република Македонија во соработка со „Скопје Сити Мол“ , ја реализира 42-та Школа „Млади физичари“.

• Посета на Археолошкиот локалитет Стоби и Музејот на Албанската азбука во Битола

Во рамките на Проектот за меѓуетничка интеграција на младите во образованието на ден 09.11.2018 год. (петок) беше реализирана заедничка активност помеѓу учениците од ССОУ „Коле Неделковски“ и учениците од партнер училиштето ОСТУ „Наце Буѓони“ од Куманово:

Обука за Компјутерско 3D моделирање

100 6686 resize

Во деновите 14 и 15 Октомври во просториите на ДСЕМУ Ѓорги Наумов-Битола, а под покровителство на Центарот за стручно образование и обука – Скопје беше организирана обука  за Компјутерско 3D моделирање. На обуката присуствуваа 24 учесници од стручните машински училишта од Р.Македонија, меѓу кои и професорите Горан Бузалковски и Орданче Амбарков, професори по машински стручни предмети во ССОУ Коле Неделковски – Велес.

Со оваа обука професорите се стекнаа со знаења и вештини за формирање на призматични делови, формирање на ротациони делови, генерирање на модел со попречни пресеци, формирање на модел со распоредување на компоненти, линиски и кружно и печатење на изработени модели.  Софтверот кој се користеше за оваа обука е SolidWorks 2004. На вториот ден од обуката како гостин се појави и советникот за машински и сообраќајни училипшта, господинот Ридван Зеќири кој на сите учесници од обуката им врачи потврда за учество во обуката. На крајот, учесниците едногласно заклучија дека ваквите обуки се корисни за надградување на знаењата на професорите и дека не треба да се запре тука, туку да се продолжи и понатаму со организација на обуки, а советникот Ридван Зеќири рече дека Центарот за стручно образование секогаш ќе излезе во пресрет на барањата на професорите и дека ќе ги поддржува сите иницијативи за обуки и семинари од ваков вид.

100 6683 resize

100 6685 resize