• Фотографии од Гастрономскиот натпревар во Штип

• Гастрономски и ресторански натпревар

На ден 10.05.2019 година (Петок) на покана на Факултетот за туризам и бизнис логистика при Универзитет „Гоце Делчев„ – Штип се одржа гастрономски и ресторански натпревар наменет за ученици и студенти од средните угостителски училишта и факултетите за туризам од нашата држава. Учениците од ССОУ Коле Неделковски земаа учество во гастрономскиот дел.

• На часот по иновации во ООУ „Благој Кирков“ - Велес

УЧЕСТВО НА XXII СИМПОЗИУМ ЗА СПОРТ И ФИЗИЧКО ОБРАЗОВАНИЕ НА МЛАДИТЕ

Во организација на Федерација на спортски педагози на Република Македонија во периодот 4-5 октомври 2019 година во хотел Дрим во Струга се одржа XXII Симпозиум за спорт и физичко образование на младите. Како партнери на Федерација на спортски педагози на Република Македонија во организација на овој симпозиум беа и Агенцијата за млади и спорт, Сојуз на спортски федерации, Македонски Олимписки комитет и Здружението “Аргументум“. На овој симпозиум како учесници од страна на ССОУ “Коле Неделковски“ беа професорите Леонид Таневски, Златко Здравковски и м-р Ангелче Гушев. Присутните на Симпозиумот ги поздрави и Директорот на Агенцијата за млади и спорт, г-дин Дарко Каевски, поранешниот премиер проф. Д-р Владо Бучковски и претседателот на ФСПМ , Гордан стојчевски. Основна тема на кој се работеше на симпозиумот беа: Состојби, предизвици и перспективи на физичкото образование, спортот и рекреацијата. Беа организирани и две работилници на следните теми: 1. Основни правни аспекти на спортот 2. Квалитетно физичко образование во основното образование: актуелни проблеми и можни решенија. Со следните поттеми: - Физичкото образование и спортот во образовниот систем - Компетенции, едукација и професионален развој на кадрите - Физичко образование и спорт за здрав и активен живот, активни заедници и промоција на здравјето - Холистички пристап и учење преку физичкото образование - Инклузивно физчко образование - Физичка подготовка и спортот во одбраната и безбедноста - Педагошки, психолошки и социолошки аспекти на физичкото образование, спорт и рекреацијата - Спортско право - Спортски менаџмент - Спортски туризам - Современи пристапи во спортскиот тренинг - Спортски повреди и рехабилитација. На овој Симпозиум беа присутни еминентни академски професори по спорт, кинезиологија и методика од Бугарија, Србија, Хрватска, Црна гора и Романија.
Вие сте на: Home Настани Настани УЧЕСТВО НА XXII СИМПОЗИУМ ЗА СПОРТ И ФИЗИЧКО ОБРАЗОВАНИЕ НА МЛАДИТЕ