• ПРВА УЧЕНИЧКА ЗАБАВА

• УЧЕСТВО НА МАНИФЕСТАЦИЈА „ВО СВЕТОТ НА ФИЗИКАТА“

На ден 10.11.2018 год., Друштвото на физичарите на Република Македонија во соработка со „Скопје Сити Мол“ , ја реализира 42-та Школа „Млади физичари“.

• Посета на Археолошкиот локалитет Стоби и Музејот на Албанската азбука во Битола

Во рамките на Проектот за меѓуетничка интеграција на младите во образованието на ден 09.11.2018 год. (петок) беше реализирана заедничка активност помеѓу учениците од ССОУ „Коле Неделковски“ и учениците од партнер училиштето ОСТУ „Наце Буѓони“ од Куманово:

rabotilnica-psihotropni-supstanci

На 25 и 26. 10. 2011 година во Прилеп, под организација на Министерството за образование и наука на Република Македонија, здружението „ХОПС - Опции за здрав живот“ и Холандскиот институт за ментално здравје и едукација, беа одржани две работилници со следните теми:

1.    Превенција од злоупотреба на психоактивни супстанции.
2.    Рана детекција на користење на психоактивни супстанции помеѓу училишната младина и интервенции за промена.

На оваа работилница покрај претставниците од средните училишта од Прилеп и Крушево, активно учество имаше и училиште ССОУ „Коле Неделковски“ со своите претставници: Марија Сараулева наставник по машински стручни предмети и Катерина Стојадиновиќ наставник по сообраќајни стручни предмети.

Предавањата на овие работилници беа навистина интерсени и поткрепени со примери од секојдневниот живот. Се водеше дискусија за  системските техники и вештини при водење на разговор со ученик, раното препознавање на користење на психоактивни сусптанции, како да се иницира промена кај ученикот и  превенција од злоупотреба на психоактивни супстанци.

На крај сите присутни на обуката добија задолжение во своите училишта да изработат ПРОТОКОЛ за постапување при сомневање за злоупотреба и/или поседување на цигари, алкохол и други психоактивни супстанции.

100 2953

100 2954

100 2956

100 2959