• Фотографии од Гастрономскиот натпревар во Штип

• Гастрономски и ресторански натпревар

На ден 10.05.2019 година (Петок) на покана на Факултетот за туризам и бизнис логистика при Универзитет „Гоце Делчев„ – Штип се одржа гастрономски и ресторански натпревар наменет за ученици и студенти од средните угостителски училишта и факултетите за туризам од нашата држава. Учениците од ССОУ Коле Неделковски земаа учество во гастрономскиот дел.

• На часот по иновации во ООУ „Благој Кирков“ - Велес

Одбележување на денот на Српската заедница во Р.С. Македонија

Предавање на тема: „РАСТКО НЕМАЊИЌ - Свети Сава“

И оваа година, веќе традиционално по осми пат во рамките на Проектот за меѓуетничка интеграција во образованието, беше организирано предавање на тема „РАСТКО НЕМАЊИЌ - Свети Сава“. Предавањето беше организирано по повод одбележувањето на денот на Српската заедница во Р.С. Македонија 27 јануари, денот на Св.Сава.

Тимот на проектот МИО и оваа година, подготви интересна тема, која ги зближи учениците и за момент ги пренесе на мисловно патување низ вековите. Предавањето го следеа 30 - тина ученици од машинската, сообраќајната и електротехничката струка од сите националности во училиштето: Македонци, Бошњаци, Албанци и Срби. Предавањето учениците го проследија заедно со одговорните наставници: Мира Ташкова – Кооординатор на проектот МИО, Соња Пашоска – психолог, Пандорче Јорданова – педагог, Сашко Ѓоргов - професор, Валентин Елисковски – професор, Иван Иванов – професор.
Предавањето го подготви Снежана Софијанова - професор и учесник во програмата на проектот МИО за учебната 2019 / 2020 г.
Вие сте на: Home Настани Настани Одбележување на денот на Српската заедница во Р.С. Македонија