• Фотографии од Гастрономскиот натпревар во Штип

• Гастрономски и ресторански натпревар

На ден 10.05.2019 година (Петок) на покана на Факултетот за туризам и бизнис логистика при Универзитет „Гоце Делчев„ – Штип се одржа гастрономски и ресторански натпревар наменет за ученици и студенти од средните угостителски училишта и факултетите за туризам од нашата држава. Учениците од ССОУ Коле Неделковски земаа учество во гастрономскиот дел.

• На часот по иновации во ООУ „Благој Кирков“ - Велес

Машинска струка
- машински техничар/машинско - енергетски техничар 45 минимум поени
- техничар за компјутерско управување/машински техничар за моторни возила 45 минимум поени
- техничар за производно машинство 55 минимум поени
- автомеханичар/заварувач 30 минимум поени

Електротехничка струка
- електротехничар за компјутерска техника и автоматика 55 минимум поени
- електротехничар за електроника и телекомуникации 50 минимум поени
- електротехничар-енергетичар 45 минимум поени

Сообраќајна струка
- техничар за транспорт и шпедиција 60 минимум поени

Угостителско - туристичка струка
- готвач/келнер 30 минимум поени

Условите за запишување на учениците се:
- да имаат завршено основно образование;
- да не се постари од 17 години;
- да се определиле за план и програма за стручно образование и обука;

При пријавувањето, учениците треба да ги поднесат следните документи:
- пријава за запишување (пријавата за запишување ученикот ја подигнува од училиштето во кое ученикот сака да се запише и истата е бесплатна);
- оригинални свидетелства од VI до IX одделение;
- дипломи, (доколку имаат) од освоени (I, II и III) места од меѓународни и државни натпревари од мајчин јазик, странски јазик, природни науки, математика, хемија, физика, биологија и географија и наставни предмети што се од значење за струката односно изборното подрачје;

*** Предмети што се од значење за струката:
Машинска, Електротехничка и Сообраќајна струка: Математика и Физика
Угостителско-туристичка струка: Биологија и Географија

**** Наставни предмети кои се задолжителни за сите струки:
Мајчин јазик и Странски јазик

- извод од матичната книга на родените (без оглед на датумот на издавањето).

Пријавувањето и запишувањето на учениците се врши во еден уписен рок со три пријавувања, две пријавувања во месец јуни и едно пријавувања во месец јули.

Првото пријавување и запишување на учениците се врши на 16 и 17 јуни 2020 година, а ранг листите со резултатите од запишувањето и слободните места ќе се објават
на 18 јуни 2020 година.

*** ВАЖНО !
Датумите за упис на учениците (на пример: 16 и 17 јуни 2020 година) можат да бидат предмет на промена (заради ситуацијата со Корона вирусот), односно конечно ќе бидат дефинирани согласно препораките на Министерството за образование и наука.

Вие сте на: Home Настани Настани КОНКУРС ЗА УПИС ВО УЧЕБНАТА 2020/2021 ГОДИНА СРЕДНО СТРУЧНО ОПШТИНСКО УЧИЛИШТЕ „КОЛЕ НЕДЕЛКОВСКИ“