• Фотографии од Гастрономскиот натпревар во Штип

• Гастрономски и ресторански натпревар

На ден 10.05.2019 година (Петок) на покана на Факултетот за туризам и бизнис логистика при Универзитет „Гоце Делчев„ – Штип се одржа гастрономски и ресторански натпревар наменет за ученици и студенти од средните угостителски училишта и факултетите за туризам од нашата држава. Учениците од ССОУ Коле Неделковски земаа учество во гастрономскиот дел.

• На часот по иновации во ООУ „Благој Кирков“ - Велес

Предизвик за млади истражувачи – 3

На конкурсот од Фондот за иновации и технолошки равој, насловен како „Предизвик за млади истражувачи – 3“, кој беше отворен на 24 јануари 2020 г. беа пријавени вкупно 58 училишта, од кои 20 основни и 38 средни училишта. Бројот на апликациите беше голем, со оглед дека само од град Скопје беа пријавени 23 училишта, а од останатите места во Р. С. Македонија беа пријавени се уште 35 училишта. Пријавени беа многу проекти и идеи.
Во финалната селекција беа избрани 39 проекти.
ССОУ „Коле Неделковски“, на овој конкурс учествуваше со вкупно 3 проектни апликации, од кои денес 21.05.2020 г. беа презентирани две апликации, кои влегоа во финалната борба.
1. Предлог проект „Јурта за молњи“ – Презентер Надица Трифунова II - 6 / ЕКТА, ментор Снежана Софијанова и работна група во проектната апликација, од вкупно 6 ученика од II-6 и II – 8 клас од Електротехничка струка.

2. Предлог проект „Соларен сончоглед“ – презентер Бојан Тодоров од II-6 / ЕКТА, ментор Симон Мајсторов и работна група во проектната апликација, од вкупно 5 ученика во II – 6 / ЕКТА од Електротехничка струка.

Презентацијата согласно безбедносните мерки се одвивше on – line, преку платформата ZOOM. Комисијата беше составена од 5 члена и тоа: 2 – ца претставници од Фондот за иновации и технолошки развој, претставник на БРО, претставник на МОН, универзитетски професори како и партнерски организации.

Вие сте на: Home Настани Настани Предизвик за млади истражувачи – 3