• ПРВА УЧЕНИЧКА ЗАБАВА

• УЧЕСТВО НА МАНИФЕСТАЦИЈА „ВО СВЕТОТ НА ФИЗИКАТА“

На ден 10.11.2018 год., Друштвото на физичарите на Република Македонија во соработка со „Скопје Сити Мол“ , ја реализира 42-та Школа „Млади физичари“.

• Посета на Археолошкиот локалитет Стоби и Музејот на Албанската азбука во Битола

Во рамките на Проектот за меѓуетничка интеграција на младите во образованието на ден 09.11.2018 год. (петок) беше реализирана заедничка активност помеѓу учениците од ССОУ „Коле Неделковски“ и учениците од партнер училиштето ОСТУ „Наце Буѓони“ од Куманово:

Претприемништвото во формалниот образовен систем во Република Македонија

pretpriemnistvo

На 08.11.2011 година во Хотелот „Александар Палас“ во Скопје под покровителство на Претседателот на Република Македонија Д-р. Ѓорге Иванов се одржа конференцијата под наслов „Претприемништвото во формалниот образовен систем во Република Македонија“.

На конференцијата беа поканети директорите на средните училишта и сите професори кои го предаваат предметот „Бизнис“. Од ССОУ „Коле Неделковски“ учество земаа професорите: Ѓоргов Сашо, Трајко Ајтов, Елена Јосифоска, и Ристовски Боро. За време на конференцијата се формира Национална мрежа за претприемничко образование.

На конференцијата учество земаа:
•    Амбасадорот на Република Австрија: г-дин д-р Алојз Краут
•    Министерот за економија г-дин: Ваљон Сараќини
•    Министер за образование и наука: г-дин Панче Кралев и
•    Претседателот на Република Македонија г-дин д-р Ѓорге Иванов

За претприемништвото во високото образование говореа:
•    Проф. д-р Енди Пеналуна, Раководител на британската мрежа за претприемачко образование кој ги пренесе искуствата од Обединетото Кралство во претприемачкото образование.
•    Г-ѓа Маја Љубиќ од центарот на југоисточна Европа за претприемачко учење (SEECEL)

На конференцијата беа презентирани модерните техники и методи за предавање на претприемништвото со фокус врз средното образование. Презентери беа:
•    Г-ѓа Маја Љубиќ, Центар на југоисточна Европа за претприемачко учење (SEECEL), Искуството на SEECEL во средното образование и
•    Г-ѓа Тања Јовановска, Г-дин Горан Исјановски, Развивање на услуга и маркетингот – важен елемент во бизнис планот.

Фотогалерија: Претприемништвото во формалниот образовен систем во Република Македонија

Вие сте на: Home Настани Настани Претприемништвото во формалниот образовен систем во Република Македонија