• Прошетка низ Новогард

• 8-ма ученичка размена со збратименото училиште „Станислава Стажица“ од Новогард, Р. Полска.

Во петокот, замина осмата група на нашите најдобри ученици за Новогард, Република Полска. Им посакуваме среќен пат и убав помин.

• Свечено отварање на „Маркарт Тренинг Центар“

• Донација од фирмата „Маркарт“ за ССОУ „Коле Неделковски“

• Одбојкарите на ССОУ “Коле Неделковски од Велес, трети на Гимназијадата во Тетово

Во периодот од 10-12.5.2018 год., во Тетово се одржа единаесетата по ред државна спортска манифестација на средни училишта „Гимназијада”. Учесниците се натпреваруваат во повеќе спортски дисциплини и тоа: фудбал, футсал, кошарка, ракомет и одбојка во машка и во женска конкуренција.

• Фотографии од првиот ден од посетата на Будимпешта во рамките на меѓународната екскурзија за учениците од трета година

• Интервју со гостите од Франција Посета на учениците од средното училиште Sauxmarais, Р. Франција

Денес 23 април 2018 г. во Велес ги пречекавме, се дружевме и спортувавме со учениците и наставниците од Средното стручно училиште од Р.Франција од местото Tourlaville (http://www.lycee-sauxmarais.fr/), дел на збратимената општина Cherbourg-en-Cotentin, со Општина Велес.

• Пријателски натпревар помеѓу учениците на ССОУ “Коле Неделковски“ и ООУ “Васил Главинов“

• ДРЖАВНА УЧИЛИШНА ЛИГА ВО ОДБОЈКА

Во организација на Федерацијата на училишен спорт на Македонија се реализира ДРЖАВНАТА УЧИЛИШНА ЛИГА во одбојка – средни училишта во машка конкуренција.

• Презентација на иновации пред учениците од основните училишта во с. Горно Оризари и Чашка

• Дружење и куглање

• Прошетка на планината Витоша

• 4 - ти ден од практичната настава

Претприемништвото во формалниот образовен систем во Република Македонија

pretpriemnistvo

На 08.11.2011 година во Хотелот „Александар Палас“ во Скопје под покровителство на Претседателот на Република Македонија Д-р. Ѓорге Иванов се одржа конференцијата под наслов „Претприемништвото во формалниот образовен систем во Република Македонија“.

На конференцијата беа поканети директорите на средните училишта и сите професори кои го предаваат предметот „Бизнис“. Од ССОУ „Коле Неделковски“ учество земаа професорите: Ѓоргов Сашо, Трајко Ајтов, Елена Јосифоска, и Ристовски Боро. За време на конференцијата се формира Национална мрежа за претприемничко образование.

На конференцијата учество земаа:
•    Амбасадорот на Република Австрија: г-дин д-р Алојз Краут
•    Министерот за економија г-дин: Ваљон Сараќини
•    Министер за образование и наука: г-дин Панче Кралев и
•    Претседателот на Република Македонија г-дин д-р Ѓорге Иванов

За претприемништвото во високото образование говореа:
•    Проф. д-р Енди Пеналуна, Раководител на британската мрежа за претприемачко образование кој ги пренесе искуствата од Обединетото Кралство во претприемачкото образование.
•    Г-ѓа Маја Љубиќ од центарот на југоисточна Европа за претприемачко учење (SEECEL)

На конференцијата беа презентирани модерните техники и методи за предавање на претприемништвото со фокус врз средното образование. Презентери беа:
•    Г-ѓа Маја Љубиќ, Центар на југоисточна Европа за претприемачко учење (SEECEL), Искуството на SEECEL во средното образование и
•    Г-ѓа Тања Јовановска, Г-дин Горан Исјановски, Развивање на услуга и маркетингот – важен елемент во бизнис планот.

Фотогалерија: Претприемништвото во формалниот образовен систем во Република Македонија

Вие сте на: Home Настани Настани Претприемништвото во формалниот образовен систем во Република Македонија