• ПРВА УЧЕНИЧКА ЗАБАВА

• УЧЕСТВО НА МАНИФЕСТАЦИЈА „ВО СВЕТОТ НА ФИЗИКАТА“

На ден 10.11.2018 год., Друштвото на физичарите на Република Македонија во соработка со „Скопје Сити Мол“ , ја реализира 42-та Школа „Млади физичари“.

• Посета на Археолошкиот локалитет Стоби и Музејот на Албанската азбука во Битола

Во рамките на Проектот за меѓуетничка интеграција на младите во образованието на ден 09.11.2018 год. (петок) беше реализирана заедничка активност помеѓу учениците од ССОУ „Коле Неделковски“ и учениците од партнер училиштето ОСТУ „Наце Буѓони“ од Куманово:

• Противпожарен квиз натпревар

На ден 08.11. 2018 година во салата Бели Мугри во Велес под покровителство на Градоначалникот на Општина Велес и проивпожарниот сојуз на Општината Велес се одржа 36-тиот Општински противпожарен квиз натпревар.

• Посетата на Ветро паркот „Богданци"

Согласно со Годишната програма за работа на Електротехничкиот актив при училиштето, Програмата за работа по наставните предмети Енергетски постројки и уреди и Практична настава, за образовниот профил Електротехничар енергетичар, денес (четврток 08.11.2018 г.),

• Учество на тренинг обука “Зајакнување на капацитетите на наставниците задолжени за училишните заедници“

Фонадацијата Конрад Аденауер и Здружението ЛЕАД во со одобрување на МОН и БРО, во периодот од 15-16.10.2018 год., во хотелот “Фени“ во Кавадарци организираше семинар на тема “Зајакнување на капацитетите на наставниците задолжени за училишните заедници“, а воедно и на работа на зајакнување на ученичкото учество во процесите на донесување на одлуки во средните училишта.

Освоено трето место на натпреварот од областа на заштита од пожари

osvoeno-treto-mesto-od-oblasta-zastita-od-pozari

Противпожарниот сојуз на општина Велес во рамките на своите редовни активности а со цел подигање на свеста кај младите за заштита на животната средина од пожари и оваа година по 29-ти пат го организираше квиз натпреварот од областа заштитата од пожари.

Квиз натпреварот се одвиваше во две категории:
        -натпревари помеѓу основните училишта
        -натпревари помеѓу средните училишта

Општинскиот квиз натпревар се одржа на 4 ноември во салата „Бели Мугри“ под покровителсто на противпожарниот сојуз на општината Велес и градоначалникот Г-дин Горан Петров.
    ССОУ „Коле Неделковски“ го претставува учениците од 3-5 клас: Блажевска Теодора, Панов Далибор и Јаковлевска Маринела под менторство на проф. Мемиќ Митхат.
    Во конкуренција на средни училишта од нашиот град нашите ученици го освоија 3-то место, учениците од гимназијата беа прво место а второто место го освоија учениците од Хемиското училиште.
    Натпреварот помина во дружба и меѓусебно запознавање на учесниците, но не изостана и натпреварувачкиот дух и желбата за победа која што овој пат ја однесоа учениците од Гимназијата „Кочо Рацин“.

Вие сте на: Home Настани Настани Освоено трето место на натпреварот од областа на заштита од пожари