• ПРВА УЧЕНИЧКА ЗАБАВА

• УЧЕСТВО НА МАНИФЕСТАЦИЈА „ВО СВЕТОТ НА ФИЗИКАТА“

На ден 10.11.2018 год., Друштвото на физичарите на Република Македонија во соработка со „Скопје Сити Мол“ , ја реализира 42-та Школа „Млади физичари“.

• Посета на Археолошкиот локалитет Стоби и Музејот на Албанската азбука во Битола

Во рамките на Проектот за меѓуетничка интеграција на младите во образованието на ден 09.11.2018 год. (петок) беше реализирана заедничка активност помеѓу учениците од ССОУ „Коле Неделковски“ и учениците од партнер училиштето ОСТУ „Наце Буѓони“ од Куманово:

GM144112011 resize

На ден 14.11.2011 година од страна на електротехничкиот актив при ССОУ „Коле Неделковски“ од Велес, беше организирано предавање за потребите на наставниците и учениците од електротехничката струка на тема „Интелегентна оптимизација на потрошувачката на електрична енергија кај асинхроните мотори“. Предавач беше г-дин Гонев Максим, дипломиран електро инжинер, експерт во областа на енергетската ефикасност кај електромоторните погони.

Со помош на демонстрационен бокс, снабден со ампарметар и волтметар и асинхрон  мотор со симулиран товар, преку контрола на ангажираната моќност на влез во погонот, беше покажан принципот на работа на современиот уред „Somar Intelligent Optimised Motor Control“. Ваквата електронско-енергетска конфигурација има за цел да изврши оптимизација на напонот, согласно со обртниот момент развиен кај погонската машина притоа штедејќи енергија во секој момент кога електромоторот е под помал товар.
Учениците и наставниците со голем интерес го проследија ова демонстративно-стручно предавање. Електротехничкиот актив искажува голема благодарност кон г-дин Mаксим Гонев, кој својата стручност и време ја стави на располагање на учениците и наставниците при ССОУ „Коле Неделковски“.
Повеќе информации за уредот на www.somar.co.uk

GMEA14112011 resize

GMLM2 resize

LMGM1 resize