• Прошетка низ Новогард

• 8-ма ученичка размена со збратименото училиште „Станислава Стажица“ од Новогард, Р. Полска.

Во петокот, замина осмата група на нашите најдобри ученици за Новогард, Република Полска. Им посакуваме среќен пат и убав помин.

• Свечено отварање на „Маркарт Тренинг Центар“

• Донација од фирмата „Маркарт“ за ССОУ „Коле Неделковски“

• Одбојкарите на ССОУ “Коле Неделковски од Велес, трети на Гимназијадата во Тетово

Во периодот од 10-12.5.2018 год., во Тетово се одржа единаесетата по ред државна спортска манифестација на средни училишта „Гимназијада”. Учесниците се натпреваруваат во повеќе спортски дисциплини и тоа: фудбал, футсал, кошарка, ракомет и одбојка во машка и во женска конкуренција.

• Фотографии од првиот ден од посетата на Будимпешта во рамките на меѓународната екскурзија за учениците од трета година

• Интервју со гостите од Франција Посета на учениците од средното училиште Sauxmarais, Р. Франција

Денес 23 април 2018 г. во Велес ги пречекавме, се дружевме и спортувавме со учениците и наставниците од Средното стручно училиште од Р.Франција од местото Tourlaville (http://www.lycee-sauxmarais.fr/), дел на збратимената општина Cherbourg-en-Cotentin, со Општина Велес.

• Пријателски натпревар помеѓу учениците на ССОУ “Коле Неделковски“ и ООУ “Васил Главинов“

• ДРЖАВНА УЧИЛИШНА ЛИГА ВО ОДБОЈКА

Во организација на Федерацијата на училишен спорт на Македонија се реализира ДРЖАВНАТА УЧИЛИШНА ЛИГА во одбојка – средни училишта во машка конкуренција.

• Презентација на иновации пред учениците од основните училишта во с. Горно Оризари и Чашка

• Дружење и куглање

• Прошетка на планината Витоша

• 4 - ти ден од практичната настава

GM144112011 resize

На ден 14.11.2011 година од страна на електротехничкиот актив при ССОУ „Коле Неделковски“ од Велес, беше организирано предавање за потребите на наставниците и учениците од електротехничката струка на тема „Интелегентна оптимизација на потрошувачката на електрична енергија кај асинхроните мотори“. Предавач беше г-дин Гонев Максим, дипломиран електро инжинер, експерт во областа на енергетската ефикасност кај електромоторните погони.

Со помош на демонстрационен бокс, снабден со ампарметар и волтметар и асинхрон  мотор со симулиран товар, преку контрола на ангажираната моќност на влез во погонот, беше покажан принципот на работа на современиот уред „Somar Intelligent Optimised Motor Control“. Ваквата електронско-енергетска конфигурација има за цел да изврши оптимизација на напонот, согласно со обртниот момент развиен кај погонската машина притоа штедејќи енергија во секој момент кога електромоторот е под помал товар.
Учениците и наставниците со голем интерес го проследија ова демонстративно-стручно предавање. Електротехничкиот актив искажува голема благодарност кон г-дин Mаксим Гонев, кој својата стручност и време ја стави на располагање на учениците и наставниците при ССОУ „Коле Неделковски“.
Повеќе информации за уредот на www.somar.co.uk

GMEA14112011 resize

GMLM2 resize

LMGM1 resize