• Еколошка акција и велосипедска тура

Денеска во рамките на Проектот за меѓуетничка интеграција на младите во образованието беше реализирана еколошка акција во училиштето и училишниот двор – чистење од смет, а потоа велосипедска тура ССОУ „Коле Неделковски“ – езеро Младост – ССОУ „ Коле Неделковски“.

Росана Стаменкова - Brand Design Manager и UX/UI дизајнер и девелопер

• Уште една успешна приказна започната во ССОУ „Коле Неделковски“

Никола Тодоровски - менаџер на компанијата „Joopone“

• Уште една успешна приказна започната во ССОУ „Коле Неделковски“

Марјан Стојанов - експерт за планирање и развој на фиксни мрежи во А1 Македонија

• ПОСЕТА НА „ПАЛС КОМПАНИ“

На 02 јуни 2021 година, во рамки на предметот Практична настава, учениците од трета година од образовниот профил Машинско-енергетски техничар, под менторство на м-р Наталија Ашиковска, беа во посета на лимарската работилница „ПАЛС КОМПАНИ“ притоа запазувајќи ги протоколите за заштита од Ковид 19.

• ПОСЕТА НА „ЛЕОВ КОМПАНИ“

Учениците од трета година од образовниот профил Машински техничар, денес, 31 мај 2021 година, во рамки на предметот Практична настава, под менторство на м-р Наталија Ашиковска беа во посета на еден од социјалните партнери на училиштето, “Леов Компани”, притоа запазувајќи ги протоколите за заштита од Ковид 19.

• ПОСЕТА НА АД „БЛАГОЈ ЃОРЕВ“

Учениците од трета година од образовните профили Машинско-енергетски техничар и Електротехничар за компјутерска техника и автоматика, под менторство на професорите м-р Наталија Ашиковска и професор Ѓорѓи Ѓорѓиев во рамки на предметот „Практична настава“ денес беа во посета на еден од социјалните партнери на училиштето, компанијата АД „БЛАГОЈ ЃОРЕВ“ -Велес, почитувајќи ги мерките за заштита од Ковид 19.

• Психологија во спортот

• ТЕОРИЈА ПРЕТОЧЕНА ВО ПРАКСА - ПРАКТИЧНА НАСТАВА ВО ШПЕДИЦИЈА (ФОТО)

Квалитетно оспособување преку верифицирана наставна програма од МОН за шпедитерско и царинско работење само во ССОУ Коле Неделковски Велес -Техничар за транспорт и шпедиција

• ОПШТИНА ВЕЛЕС ГО ОДБЕЛЕЖА 24 МАЈ, ДЕНОТ НА СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ.

По повод 24 Мај-Денот на сесловенските просветители Општина Велес додели награди за најдобрите наставнци и најталентираните ученици за оваа учебна година.

• ПОСЕТА НА ОПШТИНА ВЕЛЕС

Учениците од ССОУ „Коле Неделковски“, во рамките на предметот Граѓанско образование, ја посетија Општина Велес. Тие беа присутни на состанок на Советниците на Општина Велес, Градоначалникот и Претседателот на Советот.

• 28-ма МАКЕДОНСКА МАТЕМАТИЧКА ОЛИМПИЈАДА

На ден 19.05.2021 год. (среда) на Природно математичкиот факултет во Скопје се одржа 28-та МАКЕДОНСКА МАТЕМАТИЧКА ОЛИМПИЈАДА 2021.

• ПЛАСМАН НА МАКЕДОНСКАТА МАТЕМАТИЧКА ОЛИМПИЈАТА СО ОСВОЕНО ПРВО МЕСТО НА ДРЖАВНИОТ НАТПРЕВАР ПО МАТЕМАТИКА

Сојузот на математичари на Република Северна Македонија, и во услови на пандемија, ја продолжи традицијата и го организираше 64-тиот ДРЖАВЕН НАТПРЕВАР ПО МАТЕМАТИКА за учениците од средните училишта.

• ПОСЕТА НА БРАКО

На 19 мај 2021 година учениците од трета година од образовниот профил Машинско-енергетски техничар, под менторство на м-р Наталија Ашиковска

• ПРОМОЦИЈА НА ДУАЛНОТО ОБРАЗОВАНИЕ - ТЕХНИЧАР ЗА ПРОИЗВОДНО МАШИНСТВО и ЗАВАРУВАЧ

Учениците Кире Џунџев и Горан Атанасков ученици во образовниот профил „Техничар за компјутерско управување“ од машинската струка, денеска за време на престојот на Министерката за образование и наука г-ѓа Мила Царовска направија програма со која го изгравираа нејзиното име со помош на едукативна ЦНЦ машина.

Психологија во спортот

Во услови на пандемија предизвикана од COVID 19, во координација со Федерацијата на училишен спорт на Македонија и Аенцијата за млади и спорт, Сојузот на училишен спорт на Велес, своите програмски активности ги реализираше во вид на натпревари и спортски настани – „ФУСМ предизвик“ и „Психологија во спортот“, алтернативно преку своите органи организираа „ФУСМ предизвик“ и „Психологија во спортот“. Во текот на учебната 2020 / 2021 година основите и средни училиштата од Велес и Сојузот на училишен спорт на Велес наидоа на масовен одзив и голем интрес за активности кои се реализираа во домашни услови и услови на отворено каде дозволуваат протоколите и здравствените мерки, кои беа објавувани и на електронските гласила Facebook и Instagram.
Дваесет ученици од ССОУ „Коле Неделковски“ во соработка со Сојузот на училишен спорт на Велес на 21.5.2021 год. (петок) во периодот од 10.00 до 13.00 часот во рамките на своите можности реализираа завршни активности на градскиот стадион и во градскиот парк. Во рамките на спортската активност „Отворена спортска недела“ беа реализирани атлетски активности, велосипедски активности и активности за подобрување на психофизичката и моторичката способност кај учениците. Учениците од ССОУ „Коле Неделковски“ беа единствените кои учество во велосипедските активности на оваа манифестација. Учениците беа предводени од наставниците м-р Ангелче Гушев, Златко Здравковски и Леонид Таневски.
„ОТВОРЕНА УЧИЛИШНА СПОРТСКА НЕДЕЛА“ е проект на Федерација на Училишен спорт на Македонија поддржан од Агенцијата за млади и спорт. На настанот учество земаа ученици од основните и средни училишта од Велес, а присуствуваше и претседателот на ФУСМ проф д-р Александар Туфекџиевски и секретарот Герма Боглев.
Со вклучување во оваа активност сакаме уште еднаш да допринесеме за правилен пристап на учениците кон спортските активности и нивниот позитивен ефект во услови на пандемија со што би ја заокружиле и учебната 2020 / 2021 година.

Вие сте на: Home Настани Настани Психологија во спортот