• Фотографии од Гастрономскиот натпревар во Штип

• Гастрономски и ресторански натпревар

На ден 10.05.2019 година (Петок) на покана на Факултетот за туризам и бизнис логистика при Универзитет „Гоце Делчев„ – Штип се одржа гастрономски и ресторански натпревар наменет за ученици и студенти од средните угостителски училишта и факултетите за туризам од нашата држава. Учениците од ССОУ Коле Неделковски земаа учество во гастрономскиот дел.

• На часот по иновации во ООУ „Благој Кирков“ - Велес

Државно првенство во ПИНГ ПОНГ за младинци

drzavno-prvenstvo-ping-pong 1

Во рамките на програамските активности на Федерацијата на училишен спорт на Македонија, а во организација на Сојузот на училишен спорт – Велес на 16.11.2012 год. (петок) се одржа Државно првенство во ПИНГ ПОНГ (за средно образование). Домакин на првенството беше СОУ Гимназија “Кочо Рацин“ каде што и се одржаа натпреварите.

На државното првенство учество земаа околу 70 пинпонгари во машка и женска конкуренција и тоа од градовите: Скопје, Штип, Струмица, Ресен, Крива Паланка, Велес.

Првенството беше отворено од страна на претседателот на ФУСМ,  проф д-р Александар Туфекџиевски, а учесниците во името на општина Велес беа поздравени од страна на заменик градоначалникот на Велес, г-дин  Петре Саздов и директорот на Гимназијата г-дин Гордан Стојчевски.

Како учесници на ова државно првенство учество земаа и шестмина учесници од ССОУ “Коле Неделковски“ – Велес и тоа: Филип Лазаревски и Мартин Петровски од 3-2 клас, Марио Николовски и Георги Стоевски од 3-4 клас, Нина Николова од 1-7 клас, Сандра Богоевска од 2-7 клас и Александар Гашевски од 4-1 клас.

Треба да напоменеме дека Нина Николова се пласираше во осумте најдобри пинпонгарки, а додека Филип Лазаревски, Георги Стоевски и Александар Гашевски изгубија во полуфиналните натпревари и не успееа да се квалификуваат во финалните натпревари.

Во рамките на државното првенство се одржа и состанок на директорите на ООУ и СОУ од град Велес, каде што пртседателот на ФУСМ , проф. Туфекџиевски ги запозна присутните со регистрацијата на училишен спортски клуб во рамките на училиштата и сите придобивки кои произлегуваат од нивното формирање.

drzavno-prvenstvo-ping-pong 2

drzavno-prvenstvo-ping-pong 3