• Фотографии од Гастрономскиот натпревар во Штип

• Гастрономски и ресторански натпревар

На ден 10.05.2019 година (Петок) на покана на Факултетот за туризам и бизнис логистика при Универзитет „Гоце Делчев„ – Штип се одржа гастрономски и ресторански натпревар наменет за ученици и студенти од средните угостителски училишта и факултетите за туризам од нашата држава. Учениците од ССОУ Коле Неделковски земаа учество во гастрономскиот дел.

• На часот по иновации во ООУ „Благој Кирков“ - Велес

Учество на проект за меѓуетничка интеграција во образованието

526528 10151828171819662 104576357 n

Во рамките на проектот на USAID за меѓуетничка интеграција во образованието кој што се реализира во соработка со Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образованието и Центарот за стручно образование и обука, отпочна спроведувањето на обуки со тимовите за училишна интеграција од основните и средните училишта од општините кои се вклучени во втората фаза на имплементација на проектот. Обуките се во рамките на компонентата: „Градење на капацитети на училишното раководство и наставниците“. Обуката беше одржана на ден 26 - 27.08.2013 година во Скопје и на истата земаа учество професорите од ССОУ „Коле Неделковски“: Мира Ташкова - професор по математика, Магдалена Иванова - професор по математика, Ивана Јанушева - професор по македонски јазик и литература, Марија Сараулева - професор по машински - стручни предмети и Зоран Пасламушков - професор по машински-стручни предмети. Главната цел на работилницата беше запознавање на учесниците со концептот на меѓуетничка интеграција во образованието и улогата на тимовите за училишна интеграција во спроведување на проектните активните во своите училишта. Улогата на тимот ќе биде да раководи со активностите на меѓуетничката интеграција во образованието што ќе биде дел од годишната програма на училиштето.
Со овој проект во период од четири години ќе бидат опфатени сите основни и средни училишта во Р. Македонија со цел да потикне градење на свесност и да обезбеди разновидни обуки и техничка помош на училиштата за подршка на меѓуетничката интеграција ви образованието.

1186259 10151828171519662 17018222 n

Вие сте на: Home Настани Настани Учество на проект за меѓуетничка интеграција во образованието