• ИЗБОР НА ЛИДЕР НА СТРУКА „ЛИДЕР 2014“

Согласно со планираните активности од Програмата на Владата на Република Македонија во периодот од 2014 – 2018 година, е предвидена и реализација на меѓуучилишни активности за избор на најдобар ученик – Лидер во струката од завршните години од стручното образованиево Република Македонија.

• Панел дискусија за формирање и развој на училишните спортски клубови

На 21.11.2014 год. (петок) во Велес, во ООУ “Блаже Конески“, а во рамките на Државно првенство во шах – основни и средни училишта се одржа и трибина на која што учество земаа директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески и претседателот на Федерацијата на училишен спорт на Македонија, проф. д-р Александар Туфекџиевски.

• ДРЖАВНО ПРВЕНСТВО ВО ШАХ ЗА СРЕДНО ОБРАЗОВАНИЕ

На 21.11.2014 год. (петок) во Велес се одржа Државно првенство во шах – основни и средни училишта во организација на Федерацијата на училишен спорт на Македонија. На ова државно првенство беше присутен и директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески кои воедно беше и во работна посета на Велес.

• Поетски караван на Друштвото на писатели на Македонија (ДПМ)

Во чест на 75-годишнината од издавањето на поетската збирка „Бели Мугри“ од Коста Солев Рацин, Друштвото на писатели го посети Велес и со свои членови, поети од државава, се претставија пред велешката публика. Настанот се одржа во големата сала ,,Бели Мугри“ при библиотеката ,,Гоце Делчев“- Велес во 19:00h.

• Зборник „Велешки поетски пулсирања“

На ден 6ти Ноември 2014 година (четврток) со почеток во 18ч и 30 мин во градската библиотека ,,Гоце Делчев“ Велес се одржа промоција и доделување на Зборникот ,,Велешки поетски пулсирања“. Местото на настанот се одржа во салата на Француското и Англиското катче каде што стана претесно за љубителите на поетскиот збор.

• ТРЕТА ИЗЛОЖБА НА ПРОЕКТИ ОД МЛАДИ ИСТРАЖУВАЧИ НАУКА НА МЛАДИ

Во организација на Светскиот ден на науката 10 ти Ноември по трет пат во нашата држава се организираше изложба на проекти од млади истражувачи. Изложбата беше организирана во просториите на Народната канцеларија на Република Македонија а под покровителство на Претседателот на Република Македонија – Ѓорге Иванов на 7 Ноември 2014 год.

• Противпожарен квиз натпревар

На ден 05.11. 2014 година се одржа 32-от Општински противпожарен квиз натпревар во салата „Бели Мугри“ во Велес под покровителство на Градоначалникот на Општина Велес и проивпожарниот сојуз на Општината Велес.

• Користење на европските фондови (ИПА)

Здружението на финансики работници на локалната самоуправа и јавни претпријатија Велес, имплементирајќи ги проектните активности содржани во проектот ,, Обука за користење на европските фондови,, , одржа обука на претставници на правни субјекти и невладини организации од Општина Велес, со цел да се пренесат искуства и информации од областа на: Европските фондови, начини за изнаоѓање на партнерства за заедничко аплицирање, аплицирање за користење на Европските фондови за финасирање на правни субјекти .

• Вешти и компетентни

Во рамките на проектот „Вешти и компетентни“ кој Министерството за образование и наука го спроведува во средните училишта во земјава, учениците од ССОУ„Коле Неделковски“остварија средба со реномиран гостин од бизнис секторот професор доктор Кочо Анѓушев .Целта на оваа интерактивна средба помеѓу гостинот и учениците беше запознавање со добра пракса и вистински искуства од областа на бизнисот, претприемништвото и иновациите.

• Планинарска тура Чеплес

На ден 18 и 19 Октомври 2014 год. беше реализирана планинарска тура до Чеплес, предвидена со годишниот план по предметот Спорт и спортски активности.

• ИЗВЕШТАЈ ОД ПОСЕТАТА НА САЕМОТ ЗА ВРАБОТУВАЊЕ ВО ОПШТИНА НЕГОТИНО

Учениците од ССОУ „Коле Неделковски“ го посетија вториот саем за вработување кој се одржа во основното училиште „Страшо Пинџур“ во Неготино. Овој саем е организиран од Агенцијата за вработување на Р. Македонија и преставува можност директно во контакт да дојдат работодавачите и барателите на работа.

• Изложба „Балканските војни во Македонија 1912-1913”

На 21 Октомври во рамките на одбележувањето на 23-ти Октовмри, Денот на Македонската револуционерна борба, во Ликовниот салон учениците од нашето училиште под менторство на проф.по историја Весна Стојанова Богоевска присуствуваше на отворањето на изложбата „Балканските војни во Македонија 1912-1913“.

Вие сте на: Home Настани Настани Прашања за екстерно оценување