• Учество на МАССУМ 2017

ССОУ „Коле Неделковски“ зема учество на овогодинешниот МАССУМ (Младинска Асоцијација на Средни Стручни Училишта во Македонија) кој се одржува денеска и утре во средното училиште „Васил Антевски - Дрен“ во Скопје.

• Работилница „Велигденско јајце“

Денес, традиционално се организираше креативно дружење по повод претстојните Велигденски прзници, во училиштето. Учениците со свои идеи ја облагородија традицијата на украсување Велигденски јајца.

• Посета на часовите по „Иновации“ (03.04.2017)

Посета на часовите по „Иновации“ во ООУ „Васил Главинов“ и ООУ „Рајко Жинзифов“, с. Горно Оризари.

• Регионален натпревар по англиски јазик во организација на ЕЛТАМ

На 08.04.2017 година во просториите на ОУ ,,Васил Главинов “се одржа регионалниот натпревар по англиски јазик во организација на ЕЛТАМ.

• Финален настан од проектот за МИО

Петгодишниот проект на УСАИД за меѓуетничка интеграција во образованието работи на зголемување на разбирањето кај пошироката јавност за придобивките за сите граѓани што произлегуваат од интегрирањето на образовниот систем во Р. Македонија.

• Одбојкарите на ССОУ “Коле Неделковски“ трети во Македонија

Во периодот на 30-31.3 и 1.4.2017 година во Прилеп се одржа државното првенство во одбојка за средните училишта (машки) во спортската сала на СОУ „Ристе Ристески - Ричко“. На него учествуваат 6 екипи од регионите Исток, од каде доаѓаат екипите на СОУ “Никола Карев“ Струмица и ССОУ “Коле Неделковски- Велес, потоа од Скопскиот регион, од каде доаѓаат екипите на Спортската гимазија „Методија Митески Брицо“ и СГГУ„Здравко Цветковски“, а Западниот регион го претставуваат екипите од СОУ “НН-Борче“ од Крушево и домаќините од гимназијата „Мирче Ацев“ од Прилеп.

• Проект за МИО: Посета на Липковското езеро, џамија и Куманово

Во рамките на Проектот за меѓуетничка интеграција во образованието на ден 28.03.2017 год.( вторник ) нашето училиште реализираше уште една заедничка активност со партнер училиштето ОСТУ„ Наце Буѓони “ од Куманово. Учениците од двете партнер училишта заедно со одговорните наставници ја посетија Липковската џамија и браната на Липковското езеро. Потоа следеше дружење со прошетка на Липковското езеро и градот Куманово.

• Истанбул ноќе

Овие фотографии немаше да бидат возможни без помошта на Филип Ташевски и Елдар Мемиќ. Голема благодарност до нив.

• Aктивности на гостите од Франција

Денес 16 03 2017 г, активностите беа исполнети со претпладневна работа по групи во секое од средните училишта во Велес. Во ССОУ ,, Коле Неделковски" Велес беше организирано :

• Посета на Џамијата „Сулејманија“ и музејот „Топ Капи“

• Посета на азиската страна на Истанбул

• Посета на Археолошкиот музеј во Истанбул

• Кошаркарски натпревари со гостите од Шербур – Р.Франција

Во рамките на посетата на гостите од Република Франција, која брои 43 лица од кои 38 се ученици, 3 наставника, претставник на Родителскиот совет и претставник на Педагошко психолошката служба на училиштетот со кое Општина Велес е директно ...

Вие сте на: Home Настани Настани Прашања за екстерно оценување