• Чествување на Патронот во с. Војница

• Првиот наставен час за учениците од прва година и запознавање со новите класни раководители

• Првиот училишен ден во ССОУ „Коле Неделковски“

• Прошетка низ Новогард

• 8-ма ученичка размена со збратименото училиште „Станислава Стажица“ од Новогард, Р. Полска.

Во петокот, замина осмата група на нашите најдобри ученици за Новогард, Република Полска. Им посакуваме среќен пат и убав помин.

• Свечено отварање на „Маркарт Тренинг Центар“

• Донација од фирмата „Маркарт“ за ССОУ „Коле Неделковски“

• Одбојкарите на ССОУ “Коле Неделковски од Велес, трети на Гимназијадата во Тетово

Во периодот од 10-12.5.2018 год., во Тетово се одржа единаесетата по ред државна спортска манифестација на средни училишта „Гимназијада”. Учесниците се натпреваруваат во повеќе спортски дисциплини и тоа: фудбал, футсал, кошарка, ракомет и одбојка во машка и во женска конкуренција.

• Фотографии од првиот ден од посетата на Будимпешта во рамките на меѓународната екскурзија за учениците од трета година

• Интервју со гостите од Франција Посета на учениците од средното училиште Sauxmarais, Р. Франција

Денес 23 април 2018 г. во Велес ги пречекавме, се дружевме и спортувавме со учениците и наставниците од Средното стручно училиште од Р.Франција од местото Tourlaville (http://www.lycee-sauxmarais.fr/), дел на збратимената општина Cherbourg-en-Cotentin, со Општина Велес.

• Пријателски натпревар помеѓу учениците на ССОУ “Коле Неделковски“ и ООУ “Васил Главинов“

• ДРЖАВНА УЧИЛИШНА ЛИГА ВО ОДБОЈКА

Во организација на Федерацијата на училишен спорт на Македонија се реализира ДРЖАВНАТА УЧИЛИШНА ЛИГА во одбојка – средни училишта во машка конкуренција.

• Презентација на иновации пред учениците од основните училишта во с. Горно Оризари и Чашка

ПОСЕТА НА СПОМЕН СОБАТА НА КОЛЕ НЕДЕЛКОВСКИ ВО СЕЛО ВОЈНИЦА

21318980 10155790958824662_1097336432240356585_o

Одбележувањето на годишнината од смртта, продолжи во спомен куќата на Неделковски во родното село Војница, каде се обрати проф. д-р Васил Тоциновски.

Организаторот на чествувањето, Клубот на писатели „Кочо Рацин“ и Народниот Музеј од Велес врачија награди по наградниот литературен конкурс „Пеш по светот“. Прво наградени се Ристе Мулев од средното училиште „Коле Неделковски“ и Мартина Пешова од средното „Димитрие Чуповски“ од Велес.

Во спомен куќата на Неделковски во село Војница се одржа и поетско читање а беше отворена и фото изложба на сакрална и рурална архитектура од општините Чашка и градско објекти од Азот и Клепа.

Настап имаше и фолклорното друштво „Коле Неделковски“.

Истовремено десетина велосипедисти, ученици и професори возеа од дворот на училиштето до село Војница до спомен куќата и назад. При ова рекреативно возење минаа 30 км до Војница и назад. Ова е трета година по ред како тие ја изведуваат оваа активност, во организација на професорите по спорт и спортски активности од училиштето.

Вие сте на: Home Настани Настани ПОСЕТА НА СПОМЕН СОБАТА НА КОЛЕ НЕДЕЛКОВСКИ ВО СЕЛО ВОЈНИЦА