• СТИПЕНДИЈА ЗА СПОРТСКА НАДЕЖ ЗА МЛАДИ СПОРТИСТИ ДО 20 ГОДИНИ

По освојувањето на третото место на државното првенство во одбојка одржано во Прилеп во периодот од 30.3 до 2.4.2017 год. и учеството на државно првенство во одбојка на песок одржано во Скопје

• Презентација на работата на фирмата „БРАКО“

Во рамките на активностите по повод Патрониот празник на ССОУ „Коле Неделковски“ на 13.12.2017 година во салата за презентации на училиштето беше извршена презентација на работата на фирмата „БРАКО“.

• Културен разглед на градот Софија

Денес (29.11.2017 г. Среда), во програмските содржини, беше Културниот разглед на градот Софија, реализиран од Интернационалниот центар за развој на Образованието и обуката од Софија.

Втор ден од обуката во рамките на ЕРАЗМУС + проектот во Софија, Р. Бугарија

• Реализација на проектот “Училишни спортски лиги“ во Велес

Во организација на Федерацијата на училишен спорт на Македонија, се реализира грандиозниот проект “Училишни спортски лиги“ поддржано од Владата на Република Македонија, заедно со Министерството за образование и наука и Агенцијата за млади и спорт.

• Учество на меѓузонски натпревари во одбојка

Во организација на Федерацијата на училишен спорт на Македонија, оваа година започна да се реализира грандиозниот проект “Училишни спортски лиги“ поддржано од Владата на Република Македонија, заедно со Министерството за образование и наука и Агенцијата за млади и спорт.

• УЧИЛИШНИ СПОРТСКИ ЛИГИ

• Посета на металната индустрија „БРАКО“

Учениците од 2-2 клас во петокот (20.10.2017 г.) извршија посета на металната индустрија „БРАКО“. Беа посетени: погонот за монтажа на возила за чистење на улични површини - Green machines и погонот за ЦНЦ обработка. Посетата ја реализираа наставниците по практична настава Илија Танев и Благој Пашоски.

• Посета на саемската манифестација „Технома 2017“ година

Денеска (26.10.2017 г.) учениците од машинската струка (ученици од класевите 1-1, 1-2, 2-2, 3-1, 4-1, 4-2) извршија посета на саемската манифестација „Технома 2017“.

• Европската недела на мобилност одбележана во Велес

Десет ученици од ССОУ “Коле Неделковски“ – Велес предводени од професорот по спорт и спортски активности, м-р Ангелче Гушев земаа учество воманифестацијата Европска недела на мобилност која се реализираше на 22.9.2017 год. (петок), а во организација на Општина Велес и тоа со учество на учениците од основните и средни училишта.

• ПРВО МЕСТО ВО ОДБОЈКА НА ПЕСОК

Во организација на ЗГ Заеднички соживот од Велес и СОУ Гимназија Кочо Рацин Велес се реализира проектот “Заеднички тим“ во кои што учествуваат сите средношколци од Велес. Општа цел на овој проект е да средношколците се рамноправни во секојдневното дружење.Со реализацијата на активностите и остварувањето на специфичните цели на проектот ќе се придонесе во едуцираме младите за нивните права и обврски,како и за начинот на планирање и реализирање.

• ПОЧЕТОК НА НОВАТА ШКОЛСКА ГОДИНА

Свечен дочек и добредојде на учениците во прва година во ССОУ „Коле Неделковски“ им посака директорот на училиштето, а потоа учениците со нивните класни раководители се упатија кон своите училници. Нека ви е со среќа почетокот на новата учебна година идни машинци, електротехничари, сообраќајци и угостители !!!

• Учениците од Новогард во посета на Охрид

ПОСЕТА НА СПОМЕН СОБАТА НА КОЛЕ НЕДЕЛКОВСКИ ВО СЕЛО ВОЈНИЦА

21318980 10155790958824662_1097336432240356585_o

Одбележувањето на годишнината од смртта, продолжи во спомен куќата на Неделковски во родното село Војница, каде се обрати проф. д-р Васил Тоциновски.

Организаторот на чествувањето, Клубот на писатели „Кочо Рацин“ и Народниот Музеј од Велес врачија награди по наградниот литературен конкурс „Пеш по светот“. Прво наградени се Ристе Мулев од средното училиште „Коле Неделковски“ и Мартина Пешова од средното „Димитрие Чуповски“ од Велес.

Во спомен куќата на Неделковски во село Војница се одржа и поетско читање а беше отворена и фото изложба на сакрална и рурална архитектура од општините Чашка и градско објекти од Азот и Клепа.

Настап имаше и фолклорното друштво „Коле Неделковски“.

Истовремено десетина велосипедисти, ученици и професори возеа од дворот на училиштето до село Војница до спомен куќата и назад. При ова рекреативно возење минаа 30 км до Војница и назад. Ова е трета година по ред како тие ја изведуваат оваа активност, во организација на професорите по спорт и спортски активности од училиштето.

Вие сте на: Home Настани Настани ПОСЕТА НА СПОМЕН СОБАТА НА КОЛЕ НЕДЕЛКОВСКИ ВО СЕЛО ВОЈНИЦА