• Чествување на Патронот во с. Војница

• Првиот наставен час за учениците од прва година и запознавање со новите класни раководители

• Првиот училишен ден во ССОУ „Коле Неделковски“

• Прошетка низ Новогард

• 8-ма ученичка размена со збратименото училиште „Станислава Стажица“ од Новогард, Р. Полска.

Во петокот, замина осмата група на нашите најдобри ученици за Новогард, Република Полска. Им посакуваме среќен пат и убав помин.

• Свечено отварање на „Маркарт Тренинг Центар“

• Донација од фирмата „Маркарт“ за ССОУ „Коле Неделковски“

• Одбојкарите на ССОУ “Коле Неделковски од Велес, трети на Гимназијадата во Тетово

Во периодот од 10-12.5.2018 год., во Тетово се одржа единаесетата по ред државна спортска манифестација на средни училишта „Гимназијада”. Учесниците се натпреваруваат во повеќе спортски дисциплини и тоа: фудбал, футсал, кошарка, ракомет и одбојка во машка и во женска конкуренција.

• Фотографии од првиот ден од посетата на Будимпешта во рамките на меѓународната екскурзија за учениците од трета година

• Интервју со гостите од Франција Посета на учениците од средното училиште Sauxmarais, Р. Франција

Денес 23 април 2018 г. во Велес ги пречекавме, се дружевме и спортувавме со учениците и наставниците од Средното стручно училиште од Р.Франција од местото Tourlaville (http://www.lycee-sauxmarais.fr/), дел на збратимената општина Cherbourg-en-Cotentin, со Општина Велес.

• Пријателски натпревар помеѓу учениците на ССОУ “Коле Неделковски“ и ООУ “Васил Главинов“

• ДРЖАВНА УЧИЛИШНА ЛИГА ВО ОДБОЈКА

Во организација на Федерацијата на училишен спорт на Македонија се реализира ДРЖАВНАТА УЧИЛИШНА ЛИГА во одбојка – средни училишта во машка конкуренција.

• Презентација на иновации пред учениците од основните училишта во с. Горно Оризари и Чашка

ПРВО МЕСТО ВО ОДБОЈКА НА ПЕСОК

21557851 10155831466479662_4352154721944321113_n

Во организација на ЗГ Заеднички соживот од Велес и СОУ Гимназија Кочо Рацин Велес се реализира проектот “Заеднички тим“ во кои што учествуваат сите средношколци од Велес. Општа цел на овој проект е да средношколците се рамноправни во секојдневното дружење.Со реализацијата на активностите и остварувањето на специфичните цели на проектот ќе се придонесе во едуцираме младите за нивните права и обврски,како и за начинот на планирање и реализирање. Во времето кога младите повеќе време помиуваат пред компјутер со проектот ќе се промовира спортот и и ќе го развиваме натпреварувачкиот дух. А како заедничко ќе биде и подобрувањето на меѓуетничките односи,односно дружење на млади од различни заедници.
Планираните активности во рамките на проектот
-Обуки за млади од средните училишта. Организирани обуки за ученици од 4 средни училишта и тоа за човекови права, граѓанско општество и подготовка на акциони планови.
-Спортски турнир во одбојка.
-Настан за дружење.
-Промотивни настани, прес конференции.
Специфична цел на проектот:
- Значењето во функција на соживтот.
- После одржаната серија на едукации ќе следи организација на спортските турнири и заедничкиот настан,па тука ќе севиди колку групата може успешно да испланира и колку тоа што го учела ќе го примени во организацијата и дружењето.
Реализирајќи ги програмските активности од проектот на 15.9.2017 год. (петок) на терените за одбојка на песок во Градскиот парк во Велес нашите ученици од ССОУ “ Коле Неделковски“ Филип Ајдаров 4-5 клас и Ѓоре Цветков 4-4 клас го освоија првото место, а додека пак Никола Зазов и Даниел Тодоровски 3-6 клас го освоија трето место во одбојка на песок. Учениците беа водени под менторство на професорот по спорт и спортски активности м-р Ангелче Гушев.
На турнирот учество земаа седум екипи а во женска конкуренција 5 екипи
Овој проект е суб-грантиран од Проектот „Здружени сили за заеднички интереси, имплементиран од страна на ЦОСВ подружница Прилеп во партнерство со ЦГИ Прилеп и ЖГИ АНТИКО од Скопје, финансиран од Европска Унија во рамките на ИПА Програма за поддршка на граѓанско општество и медиуми 2014.

21761889 10155831466334662_6047061660092191360_n

Вие сте на: Home Настани Настани ПРВО МЕСТО ВО ОДБОЈКА НА ПЕСОК