• СТИПЕНДИЈА ЗА СПОРТСКА НАДЕЖ ЗА МЛАДИ СПОРТИСТИ ДО 20 ГОДИНИ

По освојувањето на третото место на државното првенство во одбојка одржано во Прилеп во периодот од 30.3 до 2.4.2017 год. и учеството на државно првенство во одбојка на песок одржано во Скопје

• Презентација на работата на фирмата „БРАКО“

Во рамките на активностите по повод Патрониот празник на ССОУ „Коле Неделковски“ на 13.12.2017 година во салата за презентации на училиштето беше извршена презентација на работата на фирмата „БРАКО“.

• Културен разглед на градот Софија

Денес (29.11.2017 г. Среда), во програмските содржини, беше Културниот разглед на градот Софија, реализиран од Интернационалниот центар за развој на Образованието и обуката од Софија.

Втор ден од обуката во рамките на ЕРАЗМУС + проектот во Софија, Р. Бугарија

• Реализација на проектот “Училишни спортски лиги“ во Велес

Во организација на Федерацијата на училишен спорт на Македонија, се реализира грандиозниот проект “Училишни спортски лиги“ поддржано од Владата на Република Македонија, заедно со Министерството за образование и наука и Агенцијата за млади и спорт.

• Учество на меѓузонски натпревари во одбојка

Во организација на Федерацијата на училишен спорт на Македонија, оваа година започна да се реализира грандиозниот проект “Училишни спортски лиги“ поддржано од Владата на Република Македонија, заедно со Министерството за образование и наука и Агенцијата за млади и спорт.

• УЧИЛИШНИ СПОРТСКИ ЛИГИ

• Посета на металната индустрија „БРАКО“

Учениците од 2-2 клас во петокот (20.10.2017 г.) извршија посета на металната индустрија „БРАКО“. Беа посетени: погонот за монтажа на возила за чистење на улични површини - Green machines и погонот за ЦНЦ обработка. Посетата ја реализираа наставниците по практична настава Илија Танев и Благој Пашоски.

• Посета на саемската манифестација „Технома 2017“ година

Денеска (26.10.2017 г.) учениците од машинската струка (ученици од класевите 1-1, 1-2, 2-2, 3-1, 4-1, 4-2) извршија посета на саемската манифестација „Технома 2017“.

• Европската недела на мобилност одбележана во Велес

Десет ученици од ССОУ “Коле Неделковски“ – Велес предводени од професорот по спорт и спортски активности, м-р Ангелче Гушев земаа учество воманифестацијата Европска недела на мобилност која се реализираше на 22.9.2017 год. (петок), а во организација на Општина Велес и тоа со учество на учениците од основните и средни училишта.

• ПРВО МЕСТО ВО ОДБОЈКА НА ПЕСОК

• ПОЧЕТОК НА НОВАТА ШКОЛСКА ГОДИНА

Свечен дочек и добредојде на учениците во прва година во ССОУ „Коле Неделковски“ им посака директорот на училиштето, а потоа учениците со нивните класни раководители се упатија кон своите училници. Нека ви е со среќа почетокот на новата учебна година идни машинци, електротехничари, сообраќајци и угостители !!!

• Учениците од Новогард во посета на Охрид

ПРВО МЕСТО ВО ОДБОЈКА НА ПЕСОК

21557851 10155831466479662_4352154721944321113_n

Во организација на ЗГ Заеднички соживот од Велес и СОУ Гимназија Кочо Рацин Велес се реализира проектот “Заеднички тим“ во кои што учествуваат сите средношколци од Велес. Општа цел на овој проект е да средношколците се рамноправни во секојдневното дружење.Со реализацијата на активностите и остварувањето на специфичните цели на проектот ќе се придонесе во едуцираме младите за нивните права и обврски,како и за начинот на планирање и реализирање. Во времето кога младите повеќе време помиуваат пред компјутер со проектот ќе се промовира спортот и и ќе го развиваме натпреварувачкиот дух. А како заедничко ќе биде и подобрувањето на меѓуетничките односи,односно дружење на млади од различни заедници.
Планираните активности во рамките на проектот
-Обуки за млади од средните училишта. Организирани обуки за ученици од 4 средни училишта и тоа за човекови права, граѓанско општество и подготовка на акциони планови.
-Спортски турнир во одбојка.
-Настан за дружење.
-Промотивни настани, прес конференции.
Специфична цел на проектот:
- Значењето во функција на соживтот.
- После одржаната серија на едукации ќе следи организација на спортските турнири и заедничкиот настан,па тука ќе севиди колку групата може успешно да испланира и колку тоа што го учела ќе го примени во организацијата и дружењето.
Реализирајќи ги програмските активности од проектот на 15.9.2017 год. (петок) на терените за одбојка на песок во Градскиот парк во Велес нашите ученици од ССОУ “ Коле Неделковски“ Филип Ајдаров 4-5 клас и Ѓоре Цветков 4-4 клас го освоија првото место, а додека пак Никола Зазов и Даниел Тодоровски 3-6 клас го освоија трето место во одбојка на песок. Учениците беа водени под менторство на професорот по спорт и спортски активности м-р Ангелче Гушев.
На турнирот учество земаа седум екипи а во женска конкуренција 5 екипи
Овој проект е суб-грантиран од Проектот „Здружени сили за заеднички интереси, имплементиран од страна на ЦОСВ подружница Прилеп во партнерство со ЦГИ Прилеп и ЖГИ АНТИКО од Скопје, финансиран од Европска Унија во рамките на ИПА Програма за поддршка на граѓанско општество и медиуми 2014.

21761889 10155831466334662_6047061660092191360_n

Вие сте на: Home Настани Настани ПРВО МЕСТО ВО ОДБОЈКА НА ПЕСОК