• СТИПЕНДИЈА ЗА СПОРТСКА НАДЕЖ ЗА МЛАДИ СПОРТИСТИ ДО 20 ГОДИНИ

По освојувањето на третото место на државното првенство во одбојка одржано во Прилеп во периодот од 30.3 до 2.4.2017 год. и учеството на државно првенство во одбојка на песок одржано во Скопје

• Презентација на работата на фирмата „БРАКО“

Во рамките на активностите по повод Патрониот празник на ССОУ „Коле Неделковски“ на 13.12.2017 година во салата за презентации на училиштето беше извршена презентација на работата на фирмата „БРАКО“.

• Културен разглед на градот Софија

Денес (29.11.2017 г. Среда), во програмските содржини, беше Културниот разглед на градот Софија, реализиран од Интернационалниот центар за развој на Образованието и обуката од Софија.

Втор ден од обуката во рамките на ЕРАЗМУС + проектот во Софија, Р. Бугарија

• Реализација на проектот “Училишни спортски лиги“ во Велес

Во организација на Федерацијата на училишен спорт на Македонија, се реализира грандиозниот проект “Училишни спортски лиги“ поддржано од Владата на Република Македонија, заедно со Министерството за образование и наука и Агенцијата за млади и спорт.

• Учество на меѓузонски натпревари во одбојка

Во организација на Федерацијата на училишен спорт на Македонија, оваа година започна да се реализира грандиозниот проект “Училишни спортски лиги“ поддржано од Владата на Република Македонија, заедно со Министерството за образование и наука и Агенцијата за млади и спорт.

• УЧИЛИШНИ СПОРТСКИ ЛИГИ

• Посета на металната индустрија „БРАКО“

Учениците од 2-2 клас во петокот (20.10.2017 г.) извршија посета на металната индустрија „БРАКО“. Беа посетени: погонот за монтажа на возила за чистење на улични површини - Green machines и погонот за ЦНЦ обработка. Посетата ја реализираа наставниците по практична настава Илија Танев и Благој Пашоски.

• Посета на саемската манифестација „Технома 2017“ година

Денеска (26.10.2017 г.) учениците од машинската струка (ученици од класевите 1-1, 1-2, 2-2, 3-1, 4-1, 4-2) извршија посета на саемската манифестација „Технома 2017“.

• Европската недела на мобилност одбележана во Велес

Десет ученици од ССОУ “Коле Неделковски“ – Велес предводени од професорот по спорт и спортски активности, м-р Ангелче Гушев земаа учество воманифестацијата Европска недела на мобилност која се реализираше на 22.9.2017 год. (петок), а во организација на Општина Велес и тоа со учество на учениците од основните и средни училишта.

• ПРВО МЕСТО ВО ОДБОЈКА НА ПЕСОК

Во организација на ЗГ Заеднички соживот од Велес и СОУ Гимназија Кочо Рацин Велес се реализира проектот “Заеднички тим“ во кои што учествуваат сите средношколци од Велес. Општа цел на овој проект е да средношколците се рамноправни во секојдневното дружење.Со реализацијата на активностите и остварувањето на специфичните цели на проектот ќе се придонесе во едуцираме младите за нивните права и обврски,како и за начинот на планирање и реализирање.

• ПОЧЕТОК НА НОВАТА ШКОЛСКА ГОДИНА

Свечен дочек и добредојде на учениците во прва година во ССОУ „Коле Неделковски“ им посака директорот на училиштето, а потоа учениците со нивните класни раководители се упатија кон своите училници. Нека ви е со среќа почетокот на новата учебна година идни машинци, електротехничари, сообраќајци и угостители !!!

• Учениците од Новогард во посета на Охрид

Одбележан „Денот на борецот“

22338776 10155885949544662_7096185729714100847_o

На 10.10.2017 година, Делегации од Општина Велес, Сојузот на борците, АРМ, политичките партии, образовните и други институции од градов оддадоа едноминутно молчење и положија свежо цвеќе на Спомен Костурницата во чест на одбележувањето на 76 години од Востанието на македонскиот народ и Денот на борецот. Пред присутните беше потенцирано значењето на Народно ослободителната борба. Од Сојузот на борците доделија награди од литературниот конкурс ,,Младите жртва за татковината“ кој се одржа по повод 11-ти Октомври, како и признанија за најдобрите во шаховскиот турнир. Ученикот Ристе Мулев од 4-5 клас под менторство на Мариче Стојанова, проф. по македонски јазик и литература го освои првото место. На сите наградени им честитаме и им посакуваме понатамошни успеси на полето на поезијата и убавиот пишан збор.

22424309 10155885949534662_8041810271585189994_o

Вие сте на: Home Настани Настани Одбележан „Денот на борецот“