• ПРВА УЧЕНИЧКА ЗАБАВА

• УЧЕСТВО НА МАНИФЕСТАЦИЈА „ВО СВЕТОТ НА ФИЗИКАТА“

На ден 10.11.2018 год., Друштвото на физичарите на Република Македонија во соработка со „Скопје Сити Мол“ , ја реализира 42-та Школа „Млади физичари“.

• Посета на Археолошкиот локалитет Стоби и Музејот на Албанската азбука во Битола

Во рамките на Проектот за меѓуетничка интеграција на младите во образованието на ден 09.11.2018 год. (петок) беше реализирана заедничка активност помеѓу учениците од ССОУ „Коле Неделковски“ и учениците од партнер училиштето ОСТУ „Наце Буѓони“ од Куманово:

• Противпожарен квиз натпревар

На ден 08.11. 2018 година во салата Бели Мугри во Велес под покровителство на Градоначалникот на Општина Велес и проивпожарниот сојуз на Општината Велес се одржа 36-тиот Општински противпожарен квиз натпревар.

• Посетата на Ветро паркот „Богданци"

Согласно со Годишната програма за работа на Електротехничкиот актив при училиштето, Програмата за работа по наставните предмети Енергетски постројки и уреди и Практична настава, за образовниот профил Електротехничар енергетичар, денес (четврток 08.11.2018 г.),

• Учество на тренинг обука “Зајакнување на капацитетите на наставниците задолжени за училишните заедници“

Фонадацијата Конрад Аденауер и Здружението ЛЕАД во со одобрување на МОН и БРО, во периодот од 15-16.10.2018 год., во хотелот “Фени“ во Кавадарци организираше семинар на тема “Зајакнување на капацитетите на наставниците задолжени за училишните заедници“, а воедно и на работа на зајакнување на ученичкото учество во процесите на донесување на одлуки во средните училишта.

• Популаризација на служење на воениот рок

Денеска, претставници на Министерството за одбрана и офицери на Армијата на Република Македонија, пред учениците од завршните години извршија презентација на работата на Армијата на Република Македонија и популаризација на служењето на воениот рок.

• Чествување на Патронот во с. Војница

Одбележан „Денот на борецот“

22338776 10155885949544662_7096185729714100847_o

На 10.10.2017 година, Делегации од Општина Велес, Сојузот на борците, АРМ, политичките партии, образовните и други институции од градов оддадоа едноминутно молчење и положија свежо цвеќе на Спомен Костурницата во чест на одбележувањето на 76 години од Востанието на македонскиот народ и Денот на борецот. Пред присутните беше потенцирано значењето на Народно ослободителната борба. Од Сојузот на борците доделија награди од литературниот конкурс ,,Младите жртва за татковината“ кој се одржа по повод 11-ти Октомври, како и признанија за најдобрите во шаховскиот турнир. Ученикот Ристе Мулев од 4-5 клас под менторство на Мариче Стојанова, проф. по македонски јазик и литература го освои првото место. На сите наградени им честитаме и им посакуваме понатамошни успеси на полето на поезијата и убавиот пишан збор.

22424309 10155885949534662_8041810271585189994_o

Вие сте на: Home Настани Настани Одбележан „Денот на борецот“