• ПРВА УЧЕНИЧКА ЗАБАВА

• УЧЕСТВО НА МАНИФЕСТАЦИЈА „ВО СВЕТОТ НА ФИЗИКАТА“

На ден 10.11.2018 год., Друштвото на физичарите на Република Македонија во соработка со „Скопје Сити Мол“ , ја реализира 42-та Школа „Млади физичари“.

• Посета на Археолошкиот локалитет Стоби и Музејот на Албанската азбука во Битола

Во рамките на Проектот за меѓуетничка интеграција на младите во образованието на ден 09.11.2018 год. (петок) беше реализирана заедничка активност помеѓу учениците од ССОУ „Коле Неделковски“ и учениците од партнер училиштето ОСТУ „Наце Буѓони“ од Куманово:

• Противпожарен квиз натпревар

На ден 08.11. 2018 година во салата Бели Мугри во Велес под покровителство на Градоначалникот на Општина Велес и проивпожарниот сојуз на Општината Велес се одржа 36-тиот Општински противпожарен квиз натпревар.

• Посетата на Ветро паркот „Богданци"

Согласно со Годишната програма за работа на Електротехничкиот актив при училиштето, Програмата за работа по наставните предмети Енергетски постројки и уреди и Практична настава, за образовниот профил Електротехничар енергетичар, денес (четврток 08.11.2018 г.),

• Учество на тренинг обука “Зајакнување на капацитетите на наставниците задолжени за училишните заедници“

Фонадацијата Конрад Аденауер и Здружението ЛЕАД во со одобрување на МОН и БРО, во периодот од 15-16.10.2018 год., во хотелот “Фени“ во Кавадарци организираше семинар на тема “Зајакнување на капацитетите на наставниците задолжени за училишните заедници“, а воедно и на работа на зајакнување на ученичкото учество во процесите на донесување на одлуки во средните училишта.

• Популаризација на служење на воениот рок

Денеска, претставници на Министерството за одбрана и офицери на Армијата на Република Македонија, пред учениците од завршните години извршија презентација на работата на Армијата на Република Македонија и популаризација на служењето на воениот рок.

• Чествување на Патронот во с. Војница

Учество на ЕКВЕТ конференција

23275367 10155955334144662_4579318708770362489_o

Наставниците од ССОУ „Коле Неделковски“ кои беа и ќе земат учество во годинешниот „ЕРАЗМУС +“, присуствуваа на ЕКВЕТ конференцијата на тема: „Промоција и размена на добри практики во спроведувањето на ЕКВЕТ помеѓу Република Македонија и Република Чешка“.
Конференцијата ја водеше м-р Дарко Димитров, ВД директор на Националната агенција за Европски образовни програми и мобилност.
На конференцијата земаа збор: г-ѓа Наташа Јаневска, државен советник при МОН, која ја образложи Националната рамка на квалификации;
Г-ѓа Маја Крстевска, преставник на Центарот за образование на возрасни, која говореше за Веривикацијата на посебните програми за образование на возрасни;
Г-дин Јаромир Коуфалик, ЕКВЕТ експерт од Чешка, кој говореше за имплементацијата на ЕКВЕТ во Чешка;
Г-ѓа Алена Тришкова, ЕКВЕТ експерт од Чешка, која објасни како да се оценуваат, верификуваат и признаат образовните квалификации.
На крајот, м-р Љупчо Тошев, извршен директор во ФАЦЕ Фондацијата презентираше пример за направена програма за образование на возрасни „Фармер за органско производство“.

На конференцијата присуствуваа: Марјан Панов, Валентина Шкрекова, Марјан Малинов, Ѓорѓи Ѓорѓиев, Катерина Стојадиновиќ, Даниел Здравевски, Горан Богоевски, Соња Пашоска, Верица Анѓушева Ѓоргов и Сашо Ѓоргов.

23415241 10155955333509662_394446507386445540_o

23331101 10155955333519662_7779473770877699512_o