• Прошетка низ Новогард

• 8-ма ученичка размена со збратименото училиште „Станислава Стажица“ од Новогард, Р. Полска.

Во петокот, замина осмата група на нашите најдобри ученици за Новогард, Република Полска. Им посакуваме среќен пат и убав помин.

• Свечено отварање на „Маркарт Тренинг Центар“

• Донација од фирмата „Маркарт“ за ССОУ „Коле Неделковски“

• Одбојкарите на ССОУ “Коле Неделковски од Велес, трети на Гимназијадата во Тетово

Во периодот од 10-12.5.2018 год., во Тетово се одржа единаесетата по ред државна спортска манифестација на средни училишта „Гимназијада”. Учесниците се натпреваруваат во повеќе спортски дисциплини и тоа: фудбал, футсал, кошарка, ракомет и одбојка во машка и во женска конкуренција.

• Фотографии од првиот ден од посетата на Будимпешта во рамките на меѓународната екскурзија за учениците од трета година

• Интервју со гостите од Франција Посета на учениците од средното училиште Sauxmarais, Р. Франција

Денес 23 април 2018 г. во Велес ги пречекавме, се дружевме и спортувавме со учениците и наставниците од Средното стручно училиште од Р.Франција од местото Tourlaville (http://www.lycee-sauxmarais.fr/), дел на збратимената општина Cherbourg-en-Cotentin, со Општина Велес.

• Пријателски натпревар помеѓу учениците на ССОУ “Коле Неделковски“ и ООУ “Васил Главинов“

• ДРЖАВНА УЧИЛИШНА ЛИГА ВО ОДБОЈКА

Во организација на Федерацијата на училишен спорт на Македонија се реализира ДРЖАВНАТА УЧИЛИШНА ЛИГА во одбојка – средни училишта во машка конкуренција.

• Презентација на иновации пред учениците од основните училишта во с. Горно Оризари и Чашка

• Дружење и куглање

• Прошетка на планината Витоша

• 4 - ти ден од практичната настава

Конкурс за уметничка фотографија на тема „УБАВИНА ВО ФОТО МОМЕНТ“

23737632 10156000121874662_5321225109916231078_o

Почитувани!

По повод одбележувањето на патрониот празник на ССОУ „Коле Неделковски“, училиштето организира Конкурс за уметничка фотографија на тема „УБАВИНА ВО ФОТО МОМЕНТ “.
Вашата задача ќе биде да понудите уметнички фотографии кои би требало да прикажат фото моменти, снимени во секојдневни или несекојдневни прилики кои ве инспирирале да ги забележите преку фотографија. Фото моментите можат да бидат снимени во природен или друг амбиент. Пораката која треба да ја носи фотографијата е убавината како дел од природата, културата, минатото, сегашноста, животот. Фотографијата е потребно да ја пренесе убавината на моментот во кој настанала.УСЛОВИ И КРИТЕРИУМИ
за пријавување на фотографиите1. Овој конкурс е отворен за сите ученици – основци и средношколци, љубители на фотографијата.
2. Фотографиите да се испраќаат во дигитална форма на е-mail адресата на училиштето: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
3. Фотографиите треба да бидат во JPEG формат со резолуција од 300 dpi.
4. Името на секоја фотографија треба да биде назначено најпрво со името на авторот, па презимето, училиштето, годината на образование (одделение/клас) и на крајот со редниот број.
Пример: ime_prezime_uciliste_oddelenie/klas_1.jpg; ime_prezime_uciliste_oddelenie/klas _2.jpg.
5. Авторите може да аплицираат со колор или црно бели фотографии. Максималниот број на фотографии е 3 (три) фотографии по автор.
6. Фотографиите е дозволено да бидат дигитално обработувани се додека во нив преовладува реалната сцена. Фотомонтажата е забранета. На предната страна на фотографиите не смее да има испишано име, псевдоним или каков и да е друг текст.
7. Со поднесување на фотографиите, авторот гарантира дека делото е негово и со тоа дозволува целото или било кој дел од делото да биде користено бесплатно за медиуми и било какви други потреби на изложбата, под ова се подразбира дека фотографиите можат да бидат објавени со ниска резолуција на веб страната на училиштето ССОУ „Коле Неделковски“ (www.kolenedelkovski.edu.mk).
8. Во е-mail-от со кој конкурирате и ги поднесувате фотографиите задолжително да се напишат:
Името и презимето на авторот
Адресата на живеење
Телефон за контакт
9. Оценувањето на фотографиите ќе го врши тричлена комисија.
10. Краен рок за испраќање на фотографиите е: 11.12.2017 година.
11. Известување на наградените: 12.12.2017 година.
12. Отварање на изложбата: 14.12.2017 - 22.12.2017 година.
За секакви дополнителни информации јавете се на е-mail адресата: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. со назнака: Конкурс за уметничка фотографија.
Вие сте на: Home Настани Настани Конкурс за уметничка фотографија на тема „УБАВИНА ВО ФОТО МОМЕНТ“