• Прошетка низ Новогард

• 8-ма ученичка размена со збратименото училиште „Станислава Стажица“ од Новогард, Р. Полска.

Во петокот, замина осмата група на нашите најдобри ученици за Новогард, Република Полска. Им посакуваме среќен пат и убав помин.

• Свечено отварање на „Маркарт Тренинг Центар“

• Донација од фирмата „Маркарт“ за ССОУ „Коле Неделковски“

• Одбојкарите на ССОУ “Коле Неделковски од Велес, трети на Гимназијадата во Тетово

Во периодот од 10-12.5.2018 год., во Тетово се одржа единаесетата по ред државна спортска манифестација на средни училишта „Гимназијада”. Учесниците се натпреваруваат во повеќе спортски дисциплини и тоа: фудбал, футсал, кошарка, ракомет и одбојка во машка и во женска конкуренција.

• Фотографии од првиот ден од посетата на Будимпешта во рамките на меѓународната екскурзија за учениците од трета година

• Интервју со гостите од Франција Посета на учениците од средното училиште Sauxmarais, Р. Франција

Денес 23 април 2018 г. во Велес ги пречекавме, се дружевме и спортувавме со учениците и наставниците од Средното стручно училиште од Р.Франција од местото Tourlaville (http://www.lycee-sauxmarais.fr/), дел на збратимената општина Cherbourg-en-Cotentin, со Општина Велес.

• Пријателски натпревар помеѓу учениците на ССОУ “Коле Неделковски“ и ООУ “Васил Главинов“

• ДРЖАВНА УЧИЛИШНА ЛИГА ВО ОДБОЈКА

Во организација на Федерацијата на училишен спорт на Македонија се реализира ДРЖАВНАТА УЧИЛИШНА ЛИГА во одбојка – средни училишта во машка конкуренција.

• Презентација на иновации пред учениците од основните училишта во с. Горно Оризари и Чашка

• Дружење и куглање

• Прошетка на планината Витоша

• 4 - ти ден од практичната настава

Интернационален гастрономски фестивал „Бисер на морето“

206736_10150164880574662_808624661_6579313_1902804_n_filtered

Оваа година по шести пат, на островот Брач, Р. Хрватска, се одржа Интернационалниот гастрономски фестивал „Бисер на морето“. Дваесет земји со своите готвачки тимови се натпреваруваа во кулинарски вештини и приготвување на национални јадења.
Оваа година на оваа манифестација учество земаа и 15 средни државни угостителски училишта и истакнати готвачки академии од Швајцарија, Полска, Русија, Турција, Словенија, Хрватска, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Македонија.
Нашите претставници Василија Илиевска, Анес Алидини и Кристијан Алексовски, ученици во прва година - насока готвачи, под водство на професор Руска Ајтова годинава за прв пат можеа да ја почуствуваат тежината на својата професија. Како натпреварувачи, зад својот пулт, пред десетина интернационални судии тие приготвуваа разни видови на предјадења, главни јадења и десерти. Иако беа најмлади учесници на натпреварот тие ги освоија симпатиите на сите присутни гастрономи, судии и готвачи и се здобија со едно големо искуство и знење кое понатаму можат да го искористат во своето образование и да прераснат во вистински професионални готвачи.
Вложениот труд и подготовките на крајот вродија со плод – освоено трето место на еден интернационален натпревар е успех достоен за почит. Им честитаме на наградените ученици. БРАВО !!!

Фотогалерија
Вие сте на: Home Настани Настани Интернационален гастрономски фестивал „Бисер на морето“