• Фотографии од Гастрономскиот натпревар во Штип

• Гастрономски и ресторански натпревар

На ден 10.05.2019 година (Петок) на покана на Факултетот за туризам и бизнис логистика при Универзитет „Гоце Делчев„ – Штип се одржа гастрономски и ресторански натпревар наменет за ученици и студенти од средните угостителски училишта и факултетите за туризам од нашата држава. Учениците од ССОУ Коле Неделковски земаа учество во гастрономскиот дел.

• На часот по иновации во ООУ „Благој Кирков“ - Велес

ПРОДОЛЖУВА СОРАБОТКАТА СО ФИРМАТА „МАРКАРТ“

Денеска беа донирани работни маси за изведување на практичната настава на учениците од машинската струка. Вкупно беа донирани 11 работни маси. Училиштето изразува голема благодарност до фирмата „Маркарт“ за нивната континуирана соработка во унапредувањето на образовниот процес.

Презентација на работата на машинската и елетротехничката струка

Во рамките на активностите со кои се прославува Патрониот празник на училиштето денеска учениците од машинската и електротехничката струка се преставија пред деветто одделенците од градот со свои креации кои ги подготвија во рамките на практичната и теоретската настава. Учениците од машинската струка се преставија со: Енергетска ефикасност на станбените објекти, Програмирање на ЛЕГО роботи, 3D моделирање во SolidWorks, Составни делови на мотор со внатрешно согорување, Мерни иснструменти и практично мерење со шублер. Учениците од електротехничката струка се преставија со: Програмирање на АРДУИНО платформа, ПЛЦ контролер, Сензори во домот и ЛЕД реклама.

ПОСЕТА НА МЕТАЛНАТА ИНДУСТРИЈА „БРАКО“

Учениците од машинската струка, од образовниот профил машински техничар (4-2 клас), денеска ја посетија металната индустрија „БРАКО“. Преку посета на погоните во кои се реализираат секојдневните работни активности, на учениците им беа претставени и можностите за вработување во компанијата. Инаку, „БРАКО“ е фирма која се занимава со производство на жичани производи, медицински намештај, машини за улично чистење и останати метални производи. Производите се со висок квалитет и во согласност со интернационалните стандарди ISO 9001:2008 и ISO 14001:2004 како и сите релевантни прописи и регулативи на национално и меѓународно ниво. Фотографиите ги направија учениците Амар Дациќ и Кристијан Стефановски.

Вие сте на: Home Отворен ден