• Фотографии од Гастрономскиот натпревар во Штип

• Гастрономски и ресторански натпревар

На ден 10.05.2019 година (Петок) на покана на Факултетот за туризам и бизнис логистика при Универзитет „Гоце Делчев„ – Штип се одржа гастрономски и ресторански натпревар наменет за ученици и студенти од средните угостителски училишта и факултетите за туризам од нашата држава. Учениците од ССОУ Коле Неделковски земаа учество во гастрономскиот дел.

• На часот по иновации во ООУ „Благој Кирков“ - Велес

Поддршка за модернизација на системот за образование

poddrska-na-sistemot-za-obraznovanie 1

Обуката на директорите и наставниците на седум средни стручни училишта, избрани да бидат дел од овој проект на ниво на Р.Македонија, беше наменета да се пренесат целните информации поврзани со реформата во средното стручно образование со три и двегодишно траење. На обуката беше целосно образложен методот на работа над овој проект спроведуван во Р.Македонија од 2012 г. и беше претставен концептот на неговата потполна имплементација во средните стручни училишта во државата, планиран да започне во целост во учебната 2013/14 година. Воедно беа претставени добри пракси од реализација на овој проект во Р.Словенија, каде концепциите на реформата и нејзините резултати се активни веќе 12 години. Секоја струка, машинска, електро и угостителско туристичка, која во своите концепти има наставни планови и програми кои датираат од 1988 година, со овој проект добиваат целосна ревитализација, нови концепти на пристап и треба да изградат одлични комуникации помеѓу практичното и теоретското занење на учениците. Предавачи на оваа обука беа: Г-ѓа Роза Арсовска и г-ѓа Лепа Трпческа советници во Центарот за стручно образование и обука на Р.Македонија, Г-ѓа м-р Мирјана Ковач и г-дин Метод Чешарек образовни експери од Центарот за стручно образование и обука на Р.Словенија (www.cpi.si), Г-ѓа дипл.маш.инж Фани Ал-Мансур – образовен експерт и директор на Средното стручно училиште од Бежиград Љубљана (www.s-spssb.lj.edus.si) Од ССОУ Коле Неделковски Велес на обуката присуствуваа: Директор м-р Валентин Елисковски дипл.маш.инж и наставник по електро стручни предмети Снежана Софијанова дипл.ел.инж.

poddrska-na-sistemot-za-obraznovanie 2

poddrska-na-sistemot-za-obraznovanie 3

poddrska-na-sistemot-za-obraznovanie 4

poddrska-na-sistemot-za-obraznovanie 5