• ПРОЕКТОТ ЗА МЕЃУЕТНИЧКА ИНТЕГРАЦИЈА НА ОБРАЗОВАНИЕТО

Во рамките на ,,ПРОЕКТОТ ЗА МЕЃУЕТНИЧКА ИНТЕГРАЦИЈА НА ОБРАЗОВАНИЕТО" во училиштето беше организирано предавање по повод одбележување на денот на Српската заедница во Р. Македонија, Свети Сава, 27 јануари 2016 г.

• Општински натпревар по математика

На 23.01.2016 год. во ССОУ „Коле Неделковски“ се одржа Општинскиот натпревар по математика на кој земаа учество вкупно 53 ученици од четирите средни училишта од Велес. Од нашето училиште се натпреваруваа вкупно 18 ученици од прва до четврта година.

• Свечена вечера по повод Патрониот празник

На 1612.2015 година во хотелот „Гарденија“ беше организирана свечена вечера за вработените по повод Патрониот празник на училиштето.

• Промоција на монографијата за ССОУ „Коле Неделковски“

• Вкусот што спојува

По повод 50 години од постоење на ССОУ „Коле Неделковски“ беше организирана хуманитарна акција од меѓуетнички карактер под мотото „ВКУСОТ ШТО СПОЈУВА“.

• Квиз по англиски јазик

• Спортски натпревари по повод Патрониот празник на училиштето

Во рамките на активностите по повод патрониот празник на ССОУ “Коле Неделковски“ – Велес, на 14.12.2015 год. (понеделник) во спортската сала при училиштето, се организираа спортски активности со учество на екипи од основните општински училишта “Благој Кирков“, “Св.Кирил и Методиј“ и “Васил Главинов“ од Велес и екипи од основното општинско училиште “Даме Груев“ од Градско.

• ДОДЕЛЕНИ ДИПЛОМИТЕ НА МЕЃУНАРОДНИОТ КОНКУРС ЗА ФОТОГРАФИЈА

На изложбата беа претставени 60 фотографии во изложбениот простор на училиштето. Вкупно беа пристигнати 250 фотографии од училиштата во градот, Вардарскиот регион и од Р. Полска.

• ПРЕЗЕНТАЦИЈА НА ФИРМАТА MARQUARDT

Во рамките на прославата на Патрониот празник и 50 години од основањето на ССОУ „Коле Неделковски“, денеска учениците од класовите 4-1, 4-2, 2-1 и 2-2 од машинската струка ја проследија презентацијата на фирмата MARQUARDT.

• Работилница - Изработка на просто електрично коло

Во рамките на прославата на Патрониот празник и 50 години од основањето на ССОУ „Коле Неделковски“, денеска учениците од деветите одделенија учествуваа во работилницата „Изработка на просто електрично коло“.

• Работилница на тема „Физиката и математиката во допир со техникатa

Денес во просториите на Салата за презентација, беше одржана интерактивна работилница, со заедничко учество на ученици од нашето училиште, ученици од ООУ „Б.Конески“ и ООУ „В.Главинов“, заедно со своите предметни наставници (70 учесници). На работилницата присуствуваа наставници, членови на електротехничкиот актив (4 наставника).

• Одбележан 11 Декември - „Денот на планината“.

На 10 Декември 2015 г. (Четврток) по повод „Денот на планината“ - 11-ти Декември во ССОУ „Коле Неделковски“ се реализираше презентација на тема „Планинарење“.

• Промовиран туристички водич за Велес и Куманово

• Одбележан Денот на дрвото

Со активности во училиштето, училишниот двор и пошумување на локација во близина на Грдската депонија, учениците од ССОУ „Коле Неделковски“ го одбележаа Денот на дрвото.

• Француска вечер

Во рамките на оваа вечер, нашите ученици и нивните наставници беа присутни на средба со нејзината Екселениција амбасадорот на Р. Франција во Р. Македонија г-ѓата Лоренс Оер и Градоначалникот на Општина Велес г-дин Славчо Чадиев, во улога на домаќин на вечерта, кој заедно со координаторот и одговорните лица на проектот, ја претстави активноста на проектот „Споделено наследство“: Жардиниерата на дворецот „Равалет“

Меѓународен математички натпревар „Кенгур 2013“

matematicki-natprevar-kengur-2013 1

На ден 21.03.2013 год. во нашето училиште се одржа Меѓународниот математички натпревар „Кенгур 2013“ на кој земаа учество ученици од ССОУ „ Коле Неделковски “ од прва, втора и трета година. Од прва година се натпреваруваа учениците: Бојана Петровска и Бобан Богоевски со ментор проф. Биљана Ивева, од втора година учениците: Лидија Ѓошевска, Антонио Ѓорѓиев, Бобан Ѓорѓиевски, Костадин Коцев, Ристе Костадинов, Кристијан Николов, Тодев Виктор и Даниел Панов со ментор проф. Мира Ташкова и од трета година: Стефанио Бениќ, Иван Михајлов, Никола Танев и Ненад Крстевски со ментор проф. Магдалена Иванова. Резултатите од овој натпревар ќе бидат соопштени покасно од Сојузот на математичари на Македонија, истовремено за сите учесници од Република Македонија од прво одделение до четврта година. Ви посакуваме многу успех!!!

matematicki-natprevar-kengur-2013 2

matematicki-natprevar-kengur-2013 3

matematicki-natprevar-kengur-2013 4

matematicki-natprevar-kengur-2013 5