• Ученичка работилница за меѓуетничка интеграција

• „КОЛЕ НЕДЕЛКОВСКИ“-ЛИДЕР ВО ПРОЕКТОТ ЗА МЕЃУЕТНИЧКА ИНТЕГРАЦИЈА

ССОУ„КОЛЕ НЕДЕЛКОВСКИ “ – ЛИДЕР ВО ПРОЕКТОТ ЗА МЕЃУЕТНИЧКА ИНТЕГРАЦИЈА ВО ОБРАЗОВАНИЕТО ССОУ „Коле Неделковски“ Велес ги промовираше досегашните активности од Проектот за меѓуетничка интеграција во образованието во текот на учебната 2013/14 година како и заедничките активности во соработка со партнер училиштето „Наце Буѓони“ од Куманово. Резултат на заедничкото работење беше и изработениот „Туристички водич“ за Велес и Куманово, кој што беше презентиран денес.

• ПРОМОЦИЈА НА ВТОРАТА ГЕНЕРАЦИЈА НА УГОСТИТЕЛИ

Денеска во просториите на ДУД „Лазар Лазаревски“, учениците од ССОУ „Коле Неделковски“, образовен профил келнер и готвач од трета година полагаа завршен испит по предметот практична настава. Учениците пред „комисијата“ составена од директорите од основните и средните училишта од градот ги презентираа своите кулинарски вештини и на најдобар можен начин го презентираа она што го имаа научено во изминатите три години.

• Делегација од градот Шербур во посета на ССОУ Коле Неделковски

Делегација од збратимениот град Шербур Октевиљ во состав: г-дин Barzin Bonyadi, член на Советот на градот Cherbourg Octeville , Регион на Долна Нормандија Р.Франција, г-ѓа Мaryse Freard наставник по Бизнис и менаџмент, г-ѓа Fgiraud Quibel наставник по англиски јазик и г-ѓа Florence Bailey наставник по литература, географија и историја во Средно стручно училиште во градот Cherbourg Octeville, денес 19 06 2014 година го посети нашето училиште.

• Прием во амбасадата на Р. Полска

Преставници на училиштето, Директорот М-р Валентин Елисковски и наставник Снежана Софијанова на ден 11. 06. 2014 година, беа присутни на приемот во организација н а Полската Амбасада во Р.Македонија на покана од Полскиот Амбасадор г-дин Jacek Multanowski. Приемот се одржа во Хотелот Александар Палас во Скопје, а беше организиран по повод прослава на 3 мај , денот на независноста на Р.Полска, како и одбележување на 4 јуни и 25 години од првите демократски избори во Р. Полска во 1989 г.

• Посета на аеродромот „Александар Велики“

• Меѓународни спортски натпревари

Средното училиште “Коле Неделковски“ како домаќин на гостите од средното училиште „Станислава Стажица“, Новогард, Република Полска на 30.5.2014 год. (петок) организираше спортски натпревари помегу учениците од двете училишта.

• Државно првенство школски велосипедизам

На Државното првенство во дисциплината школски велосипедизам учествуваа ученици од ССОУ„Коле Неделковски“.На 30.05.2014 година учениците беа на прием кај Директорот на училиштето.Тој им го честиташе успехот и им посака уште многу успеси.

• Свечена вечера во х. „Романтик“ и заминување на гостите од Полска

• Посета на Општина, настап на канал 21, прошетка низ Велес

Денес 30 05 2014 година, во рамките на планираната програма беше реализирано следното: 1.Посета на локалната телевизија ,,Канал 21” во Велес, учество во утринската емисија, во која беа гости ученичката од Полска Камила Биелеј и професорот по информатика Рафал Василук. Заедно со домаќините, од ССОУ Коле Неделковски од Велес, предводени од Директорот на училиштето г-дин Валентин Елисковски, ги претставија активностите во училиштето и реализираната програма на престој.

• Пикник на езерото „Младост“

• Диско забава со Полските ученици

Учениците од групата за ученичка размена од Новогард Р.Полска, колегите наставници од двете училишта и учениците од училиштето домаќин ССОУ Коле Неделковски, вечерва 29 05 2014 година (четврток) организираа Диско вечер. Забавата се одржа во просториите на Мултифункционалната сала на училиштето домаќин. Во рамките на вечерта од страна на Полските ученици беше изведен танцот Полонеза, со ритуална форма на игра, како и игри наменети за Полски традиционални младински дружења.

• Посета на ЛЕОВ Компани

Учениците од групата за ученичка размена од Новогард Р.Полска, денес (четврток) 29 05 2014 го посетија производниот процес на фабриката ,,Леов Компани".

Меѓународен математички натпревар „Кенгур 2013“

matematicki-natprevar-kengur-2013 1

На ден 21.03.2013 год. во нашето училиште се одржа Меѓународниот математички натпревар „Кенгур 2013“ на кој земаа учество ученици од ССОУ „ Коле Неделковски “ од прва, втора и трета година. Од прва година се натпреваруваа учениците: Бојана Петровска и Бобан Богоевски со ментор проф. Биљана Ивева, од втора година учениците: Лидија Ѓошевска, Антонио Ѓорѓиев, Бобан Ѓорѓиевски, Костадин Коцев, Ристе Костадинов, Кристијан Николов, Тодев Виктор и Даниел Панов со ментор проф. Мира Ташкова и од трета година: Стефанио Бениќ, Иван Михајлов, Никола Танев и Ненад Крстевски со ментор проф. Магдалена Иванова. Резултатите од овој натпревар ќе бидат соопштени покасно од Сојузот на математичари на Македонија, истовремено за сите учесници од Република Македонија од прво одделение до четврта година. Ви посакуваме многу успех!!!

matematicki-natprevar-kengur-2013 2

matematicki-natprevar-kengur-2013 3

matematicki-natprevar-kengur-2013 4

matematicki-natprevar-kengur-2013 5