• Посета на делегација од Р. Полска

Висока делегација од Р.Полска, од војводството на Западна Померанија, област на Градот Гољенов денес беше во службена посета на Вардарскиот плански регион. Во рамките на програмата за престој, делегацијата денес го посети ССОУ „Коле Неделковски“.

• Чествување на смртта на Коле Неделковски

Денеска се навршуваат 73 години од херојската смрт на поетот и револуционер Коле Неделковски. Во таа чест во училиштето кое го носи неговото име се одржа пригодна свеченост на која букети цвеќе пред биста во училиштето положија претставници од училиштето, делегација на борците од НОБ и претставници од Општина Велес.

• Почеток на новата учебна година

Денеска, 1-ви Септември, учениците од ССОУ „Коле Неделковски“ ја започнаа новата учебна година. На учениците од 1-ва година им се обрати директорот на училиштето м-р Валентин Елисковски, кој им посака многу среќа и успех во новата година. Потоа класните раководители на новозапишаните ученици, ги прозваа своите ученици и се упатија во училниците.

• Доделени дипломите на учениците матуранти

Денеска во Хотелот „Романтик“ беа свечено доделени дипломите на учениците матуранти во учебната 2013-2014 година. Ова е заокружување на Вашето три или четиригодишно образование и сега сте спремни за предизвиците кои се поставуваат пред Вас, истакна во поздравниот говор директорот на училиштето м-р Валентин Елисковски. Околу 100 ученици се здобија со дипломи за завршен трет и четврт степен на образование. Им честитаме и нека ги следи среќа во натамошниот живот.

• Изработувач на браварски производи

Денеска, 12.08.2014 година, во ССОУ „Коле Неделковски“ од Велес беше извршена проверка на знаењата и вештините на кандидатите кои ја посетуваа модуларната обука „Изработувач на браварски производи“.

• Ученичка работилница за меѓуетничка интеграција

• „КОЛЕ НЕДЕЛКОВСКИ“-ЛИДЕР ВО ПРОЕКТОТ ЗА МЕЃУЕТНИЧКА ИНТЕГРАЦИЈА

ССОУ„КОЛЕ НЕДЕЛКОВСКИ “ – ЛИДЕР ВО ПРОЕКТОТ ЗА МЕЃУЕТНИЧКА ИНТЕГРАЦИЈА ВО ОБРАЗОВАНИЕТО ССОУ „Коле Неделковски“ Велес ги промовираше досегашните активности од Проектот за меѓуетничка интеграција во образованието во текот на учебната 2013/14 година како и заедничките активности во соработка со партнер училиштето „Наце Буѓони“ од Куманово. Резултат на заедничкото работење беше и изработениот „Туристички водич“ за Велес и Куманово, кој што беше презентиран денес.

• ПРОМОЦИЈА НА ВТОРАТА ГЕНЕРАЦИЈА НА УГОСТИТЕЛИ

Денеска во просториите на ДУД „Лазар Лазаревски“, учениците од ССОУ „Коле Неделковски“, образовен профил келнер и готвач од трета година полагаа завршен испит по предметот практична настава. Учениците пред „комисијата“ составена од директорите од основните и средните училишта од градот ги презентираа своите кулинарски вештини и на најдобар можен начин го презентираа она што го имаа научено во изминатите три години.

• Делегација од градот Шербур во посета на ССОУ Коле Неделковски

Делегација од збратимениот град Шербур Октевиљ во состав: г-дин Barzin Bonyadi, член на Советот на градот Cherbourg Octeville , Регион на Долна Нормандија Р.Франција, г-ѓа Мaryse Freard наставник по Бизнис и менаџмент, г-ѓа Fgiraud Quibel наставник по англиски јазик и г-ѓа Florence Bailey наставник по литература, географија и историја во Средно стручно училиште во градот Cherbourg Octeville, денес 19 06 2014 година го посети нашето училиште.

• Прием во амбасадата на Р. Полска

Преставници на училиштето, Директорот М-р Валентин Елисковски и наставник Снежана Софијанова на ден 11. 06. 2014 година, беа присутни на приемот во организација н а Полската Амбасада во Р.Македонија на покана од Полскиот Амбасадор г-дин Jacek Multanowski. Приемот се одржа во Хотелот Александар Палас во Скопје, а беше организиран по повод прослава на 3 мај , денот на независноста на Р.Полска, како и одбележување на 4 јуни и 25 години од првите демократски избори во Р. Полска во 1989 г.

• Посета на аеродромот „Александар Велики“

• Меѓународни спортски натпревари

Средното училиште “Коле Неделковски“ како домаќин на гостите од средното училиште „Станислава Стажица“, Новогард, Република Полска на 30.5.2014 год. (петок) организираше спортски натпревари помегу учениците од двете училишта.

• Државно првенство школски велосипедизам

На Државното првенство во дисциплината школски велосипедизам учествуваа ученици од ССОУ„Коле Неделковски“.На 30.05.2014 година учениците беа на прием кај Директорот на училиштето.Тој им го честиташе успехот и им посака уште многу успеси.

Меѓународен математички натпревар „Кенгур 2013“

matematicki-natprevar-kengur-2013 1

На ден 21.03.2013 год. во нашето училиште се одржа Меѓународниот математички натпревар „Кенгур 2013“ на кој земаа учество ученици од ССОУ „ Коле Неделковски “ од прва, втора и трета година. Од прва година се натпреваруваа учениците: Бојана Петровска и Бобан Богоевски со ментор проф. Биљана Ивева, од втора година учениците: Лидија Ѓошевска, Антонио Ѓорѓиев, Бобан Ѓорѓиевски, Костадин Коцев, Ристе Костадинов, Кристијан Николов, Тодев Виктор и Даниел Панов со ментор проф. Мира Ташкова и од трета година: Стефанио Бениќ, Иван Михајлов, Никола Танев и Ненад Крстевски со ментор проф. Магдалена Иванова. Резултатите од овој натпревар ќе бидат соопштени покасно од Сојузот на математичари на Македонија, истовремено за сите учесници од Република Македонија од прво одделение до четврта година. Ви посакуваме многу успех!!!

matematicki-natprevar-kengur-2013 2

matematicki-natprevar-kengur-2013 3

matematicki-natprevar-kengur-2013 4

matematicki-natprevar-kengur-2013 5