• Фотографии од Гастрономскиот натпревар во Штип

• Гастрономски и ресторански натпревар

На ден 10.05.2019 година (Петок) на покана на Факултетот за туризам и бизнис логистика при Универзитет „Гоце Делчев„ – Штип се одржа гастрономски и ресторански натпревар наменет за ученици и студенти од средните угостителски училишта и факултетите за туризам од нашата држава. Учениците од ССОУ Коле Неделковски земаа учество во гастрономскиот дел.

• На часот по иновации во ООУ „Благој Кирков“ - Велес

Продукција на мултимедијални интернет содржини

1186272 10151902192874662 1679880734 n

Обука на наставници и ученици во склоп на програмата за меѓуетничка интеграција на тема: „Продукција на мултимедијални интернет содржини“
Во рамките на УСАИД програмата за меѓуетничка интеграција во Образованието се одржа обука на наставници и ученици за продукција на мултимедијални интернет содржини во СОУ Гимназија „Кочо Рацин“. Обуката се реализираше на 23-24 септември 2013 год. Обучувачи беа: Петрит Сарачини, Сефер Тахири и обучувачи за веб, практична продукција и монтажа: Јане Стефанов, Зоран Ричлиев и Фросина Цветковска. Гостин новинар беше Драган Антоновски. Се работеше на новинарски проекти, концепирани од присутните четири средни училишта од градот, а под менторство на обучувачите. Одличната соработка се потврди на крајот во анонимната анкета за задоволството и постигнатиот успех од оваа работилница. На секое стручно училиште па и на нашето им посакуваме успех во понатамошните новинарски проекти во склоп на Новинарската секција. Од ССОУ „Коле Неделковски“ присутни беа наставниците одговорни за Новинарската секција: Никола Димовски по Француски јазик, Мариче Стојанова по Македонски јазик и литература и учениците од четврта година: Ненад Крстевски од 4-5 и Јован Лазарков од 4-1.

1238138 10151902192704662 820861985 n

1379907 10151902192729662 980287498 n