• СТИПЕНДИЈА ЗА СПОРТСКА НАДЕЖ ЗА МЛАДИ СПОРТИСТИ ДО 20 ГОДИНИ

По освојувањето на третото место на државното првенство во одбојка одржано во Прилеп во периодот од 30.3 до 2.4.2017 год. и учеството на државно првенство во одбојка на песок одржано во Скопје

• Презентација на работата на фирмата „БРАКО“

Во рамките на активностите по повод Патрониот празник на ССОУ „Коле Неделковски“ на 13.12.2017 година во салата за презентации на училиштето беше извршена презентација на работата на фирмата „БРАКО“.

• Културен разглед на градот Софија

Денес (29.11.2017 г. Среда), во програмските содржини, беше Културниот разглед на градот Софија, реализиран од Интернационалниот центар за развој на Образованието и обуката од Софија.

Втор ден од обуката во рамките на ЕРАЗМУС + проектот во Софија, Р. Бугарија

• Реализација на проектот “Училишни спортски лиги“ во Велес

Во организација на Федерацијата на училишен спорт на Македонија, се реализира грандиозниот проект “Училишни спортски лиги“ поддржано од Владата на Република Македонија, заедно со Министерството за образование и наука и Агенцијата за млади и спорт.

• Учество на меѓузонски натпревари во одбојка

Во организација на Федерацијата на училишен спорт на Македонија, оваа година започна да се реализира грандиозниот проект “Училишни спортски лиги“ поддржано од Владата на Република Македонија, заедно со Министерството за образование и наука и Агенцијата за млади и спорт.

• УЧИЛИШНИ СПОРТСКИ ЛИГИ

• Посета на металната индустрија „БРАКО“

Учениците од 2-2 клас во петокот (20.10.2017 г.) извршија посета на металната индустрија „БРАКО“. Беа посетени: погонот за монтажа на возила за чистење на улични површини - Green machines и погонот за ЦНЦ обработка. Посетата ја реализираа наставниците по практична настава Илија Танев и Благој Пашоски.

• Посета на саемската манифестација „Технома 2017“ година

Денеска (26.10.2017 г.) учениците од машинската струка (ученици од класевите 1-1, 1-2, 2-2, 3-1, 4-1, 4-2) извршија посета на саемската манифестација „Технома 2017“.

• Европската недела на мобилност одбележана во Велес

Десет ученици од ССОУ “Коле Неделковски“ – Велес предводени од професорот по спорт и спортски активности, м-р Ангелче Гушев земаа учество воманифестацијата Европска недела на мобилност која се реализираше на 22.9.2017 год. (петок), а во организација на Општина Велес и тоа со учество на учениците од основните и средни училишта.

• ПРВО МЕСТО ВО ОДБОЈКА НА ПЕСОК

Во организација на ЗГ Заеднички соживот од Велес и СОУ Гимназија Кочо Рацин Велес се реализира проектот “Заеднички тим“ во кои што учествуваат сите средношколци од Велес. Општа цел на овој проект е да средношколците се рамноправни во секојдневното дружење.Со реализацијата на активностите и остварувањето на специфичните цели на проектот ќе се придонесе во едуцираме младите за нивните права и обврски,како и за начинот на планирање и реализирање.

• ПОЧЕТОК НА НОВАТА ШКОЛСКА ГОДИНА

Свечен дочек и добредојде на учениците во прва година во ССОУ „Коле Неделковски“ им посака директорот на училиштето, а потоа учениците со нивните класни раководители се упатија кон своите училници. Нека ви е со среќа почетокот на новата учебна година идни машинци, електротехничари, сообраќајци и угостители !!!

• Учениците од Новогард во посета на Охрид

Нови наслови на книги во библиотеката на ССОУ ,,Коле Неделковски“

1385232 10151919411004662_283168103_n

Кога целата природа се смирува, деновите се дождливи, сонцето се крие зад облаците и сè што сакате е топло ќебенце, чај и добра книга, тогаш Ви треба приказна што ќе Ве опушти и ќе Ви дозволи да влезете во еден друг свет, да патувате и доживувате туѓи судбини.. да научите нешто од нив или да си создадете пријатно чувство на топлина и позитивност кои ќе Ве направат побогати за уште некоја мудрост или поинакво искуство.
Есента и зимата, можеби не се случајни патници во нашите животи. Можеби се само еден знак на стоп, кога работата треба да забавува, а сепак оствареното да се остварува, но и тогаш светлото се пали за да се прочитаат редови од книгата-единствениот пријател во темнината на ноќта или часови на одмор-во денот .
За среќа и радост на нашите просветни работници , во нашето катче на училишната библиотека на ССОУ ,,Коле Неделковски“ на 20-ти септември пристигнаа, четири кутии со книги – подарок од МОН. Тоа утро, на мојата работна маса во библиотеката, видов листа со 201 наслов на автори Нобеловци низ годините.. од 1900 па се до нашиот 21 век каде се провлекуваа имиња на знајни и незнајни автори. Мек и тврд повез во разни бои дишеа со нов наплив во училишната библиотека.
Вниманието ми го привлекоа различните наслови на сите добиени книги, кои подоцна, овој месец-Октомври, лето господово 2013 година, заедно со колегата Сашo Ѓоргов ги подредивме и ги фотографиравме за нашите драги колеги да си одберат ,,Добра книга“ за да го разубават својот викенд и покрај многуте обврски и работни задачи за овој период.
Па..Драги колеги!
Повелете во училишната библиотека и одберете еден познат ,,Нобеловец“! Тој ќе заживее со своите зборови во Вашите срца, а знам дека тие прочитани зборови еден ден, полека, но сигурно – ќе се одлеат во правецот на ученичкото образование и воспитание, но и себе издигнување на ниво кое секогаш како интелектуалци се стремиме да го достигнеме колку можеме повисоко..зошто сите ние знаеме:
,,Книгата е мост преку кој авторите ги праќаат своите делчиња од душата кон светот – кој колку и да критикува, по нешто запишува и задржува!“

1374914 10151919410749662_1491333370_n

1376605 10151919411079662_168741688_n

1382363 10151919410799662_170482550_n

1393846 10151919410689662_1307667253_n