• ПРВА УЧЕНИЧКА ЗАБАВА

• УЧЕСТВО НА МАНИФЕСТАЦИЈА „ВО СВЕТОТ НА ФИЗИКАТА“

На ден 10.11.2018 год., Друштвото на физичарите на Република Македонија во соработка со „Скопје Сити Мол“ , ја реализира 42-та Школа „Млади физичари“.

• Посета на Археолошкиот локалитет Стоби и Музејот на Албанската азбука во Битола

Во рамките на Проектот за меѓуетничка интеграција на младите во образованието на ден 09.11.2018 год. (петок) беше реализирана заедничка активност помеѓу учениците од ССОУ „Коле Неделковски“ и учениците од партнер училиштето ОСТУ „Наце Буѓони“ од Куманово:

1797948 10152297162774662_704574029_n

Библиотека е колекција на книги и местото каде се чуваат тие.
Може да биде јавна, на институција или приватна.
Зборот Библиотека се користи за означување на збир од корисни податоци, а издавачките куќи го користат овој збор за да означат серијал од книги со иста или слична тема.
Како локација, библиотека е место каде се бара тишина и каде може да се учи.
Библиотеката ќе речат, постојано чека гости - оние што тргнале кон неа-да побараат некоја книга , но и оние што се уште не знаат дека се очекувани.
Тие треба да бидат подготвени да уживаат во боите на страниците и убавината на книгата.
За таа цел во нашата Библиотека при ССОУ,,Коле Неделковски“ Велес , на ден 18ти Март , лето господово 2014 година, пристигна списанието ЕМИТЕР , единственото македонско списание за популаризација и примена на науката и техниката. Подетални информации има на www.emiter.com.mk . Нашето катче во Билиотеката ѓи доби броевите 5/13-мај 2013 и 6/13-јуни 2013, секако – секогаш актуелни и достапни за стручните предмети : Електроника, Металство и машинство, Информатика и други интересни содржини од областа на Хемијата, Физиката, Астрономијата, Аеронаутика, Телекомуникациите, Автомобилската техника, Аудио и видео техниката , дополнето со мали огласи, купони и слични интересни содржини.
Се покануваат учениците и професорите кои ќе се пронајдат во овие содржини да ја посетат Библиотеката во нашето училиште ССОУ,,Коле Неделковски и да си обезбедат солиден приспап кон информации од култно значење.
Мисла за месец МАРТ
,,Библиотеката е место на минатото, сегашноста и иднината во кои времето е занемарлива категорија , но дополнета со искуство кое значи живот- на секое поле!“.

Вие сте на: Home Училишна библиотека ,,Списание ЕМИТЕР, македонско списание за популаризација и примена на науката и техниката во ССОУ ,,Коле Неделковски“ – Велес “