• Прошетка низ Новогард

• 8-ма ученичка размена со збратименото училиште „Станислава Стажица“ од Новогард, Р. Полска.

Во петокот, замина осмата група на нашите најдобри ученици за Новогард, Република Полска. Им посакуваме среќен пат и убав помин.

• Свечено отварање на „Маркарт Тренинг Центар“

• Донација од фирмата „Маркарт“ за ССОУ „Коле Неделковски“

• Одбојкарите на ССОУ “Коле Неделковски од Велес, трети на Гимназијадата во Тетово

Во периодот од 10-12.5.2018 год., во Тетово се одржа единаесетата по ред државна спортска манифестација на средни училишта „Гимназијада”. Учесниците се натпреваруваат во повеќе спортски дисциплини и тоа: фудбал, футсал, кошарка, ракомет и одбојка во машка и во женска конкуренција.

• Фотографии од првиот ден од посетата на Будимпешта во рамките на меѓународната екскурзија за учениците од трета година

• Интервју со гостите од Франција Посета на учениците од средното училиште Sauxmarais, Р. Франција

Денес 23 април 2018 г. во Велес ги пречекавме, се дружевме и спортувавме со учениците и наставниците од Средното стручно училиште од Р.Франција од местото Tourlaville (http://www.lycee-sauxmarais.fr/), дел на збратимената општина Cherbourg-en-Cotentin, со Општина Велес.

• Пријателски натпревар помеѓу учениците на ССОУ “Коле Неделковски“ и ООУ “Васил Главинов“

• ДРЖАВНА УЧИЛИШНА ЛИГА ВО ОДБОЈКА

Во организација на Федерацијата на училишен спорт на Македонија се реализира ДРЖАВНАТА УЧИЛИШНА ЛИГА во одбојка – средни училишта во машка конкуренција.

• Презентација на иновации пред учениците од основните училишта во с. Горно Оризари и Чашка

• Дружење и куглање

• Прошетка на планината Витоша

• 4 - ти ден од практичната настава

1797948 10152297162774662_704574029_n

Библиотека е колекција на книги и местото каде се чуваат тие.
Може да биде јавна, на институција или приватна.
Зборот Библиотека се користи за означување на збир од корисни податоци, а издавачките куќи го користат овој збор за да означат серијал од книги со иста или слична тема.
Како локација, библиотека е место каде се бара тишина и каде може да се учи.
Библиотеката ќе речат, постојано чека гости - оние што тргнале кон неа-да побараат некоја книга , но и оние што се уште не знаат дека се очекувани.
Тие треба да бидат подготвени да уживаат во боите на страниците и убавината на книгата.
За таа цел во нашата Библиотека при ССОУ,,Коле Неделковски“ Велес , на ден 18ти Март , лето господово 2014 година, пристигна списанието ЕМИТЕР , единственото македонско списание за популаризација и примена на науката и техниката. Подетални информации има на www.emiter.com.mk . Нашето катче во Билиотеката ѓи доби броевите 5/13-мај 2013 и 6/13-јуни 2013, секако – секогаш актуелни и достапни за стручните предмети : Електроника, Металство и машинство, Информатика и други интересни содржини од областа на Хемијата, Физиката, Астрономијата, Аеронаутика, Телекомуникациите, Автомобилската техника, Аудио и видео техниката , дополнето со мали огласи, купони и слични интересни содржини.
Се покануваат учениците и професорите кои ќе се пронајдат во овие содржини да ја посетат Библиотеката во нашето училиште ССОУ,,Коле Неделковски и да си обезбедат солиден приспап кон информации од култно значење.
Мисла за месец МАРТ
,,Библиотеката е место на минатото, сегашноста и иднината во кои времето е занемарлива категорија , но дополнета со искуство кое значи живот- на секое поле!“.

Вие сте на: Home Училишна библиотека ,,Списание ЕМИТЕР, македонско списание за популаризација и примена на науката и техниката во ССОУ ,,Коле Неделковски“ – Велес “