• Пријателски натпревар помеѓу учениците на ССОУ “Коле Неделковски“ и ООУ “Васил Главинов“

• ДРЖАВНА УЧИЛИШНА ЛИГА ВО ОДБОЈКА

Во организација на Федерацијата на училишен спорт на Македонија се реализира ДРЖАВНАТА УЧИЛИШНА ЛИГА во одбојка – средни училишта во машка конкуренција.

• Презентација на иновации пред учениците од основните училишта во с. Горно Оризари и Чашка

• Дружење и куглање

• Прошетка на планината Витоша

• 4 - ти ден од практичната настава

• Практична настава во рамките на проектот Capacities development initiative

• Разглед на градот Sidges

Слободниот викенд учениците од ССОУ " Коле Неделковски" Велес го поминаа во разглед на градот Sidges.

• Посета на Camp Nou

Учениците од ССОУ "Коле Неделковски" го посетија стадионот Camp Nou, лоциран во западниот дел од градот, кој претставува дом на ФК Барселона уште од неговата изградба во 1957.

• Македонски ручек

• Посета на L'Aquarium Barcelona

Учениците од ССОУ "Коле Неделковски" своето слободно време го искористија во посета на L'Aquarium Barcelona , лоциран во Port Vell, каде 35 аквариуми претставуваат дом на 11 000 животни од 450 видови.

• Прошетка и запознавање знаменитости во Барселона

Las ramblas...Port Olimpic...Port Vell...Estadi Olimpic..Sagrada Familia..Camp nou Учениците од ССОУ ,,Коле Неделковски" - Велес својот слободен ден го искористија во запзнавање на повеќе знаменитости од Барселона.

• Учениците од ССОУ ,,Коле Неделковски” - Велес пристигнаа во хотел Campanile - Барселона, Шпанија

Учениците од ССОУ ,,Коле Неделковски” - Велес пристигнаа во хотел Campanile - Барселона, Шпанија. Денес учениците ги добија своите работни задачи и започнаа со практичната обука согласно програмата Еразмус +.

1797948 10152297162774662_704574029_n

Библиотека е колекција на книги и местото каде се чуваат тие.
Може да биде јавна, на институција или приватна.
Зборот Библиотека се користи за означување на збир од корисни податоци, а издавачките куќи го користат овој збор за да означат серијал од книги со иста или слична тема.
Како локација, библиотека е место каде се бара тишина и каде може да се учи.
Библиотеката ќе речат, постојано чека гости - оние што тргнале кон неа-да побараат некоја книга , но и оние што се уште не знаат дека се очекувани.
Тие треба да бидат подготвени да уживаат во боите на страниците и убавината на книгата.
За таа цел во нашата Библиотека при ССОУ,,Коле Неделковски“ Велес , на ден 18ти Март , лето господово 2014 година, пристигна списанието ЕМИТЕР , единственото македонско списание за популаризација и примена на науката и техниката. Подетални информации има на www.emiter.com.mk . Нашето катче во Билиотеката ѓи доби броевите 5/13-мај 2013 и 6/13-јуни 2013, секако – секогаш актуелни и достапни за стручните предмети : Електроника, Металство и машинство, Информатика и други интересни содржини од областа на Хемијата, Физиката, Астрономијата, Аеронаутика, Телекомуникациите, Автомобилската техника, Аудио и видео техниката , дополнето со мали огласи, купони и слични интересни содржини.
Се покануваат учениците и професорите кои ќе се пронајдат во овие содржини да ја посетат Библиотеката во нашето училиште ССОУ,,Коле Неделковски и да си обезбедат солиден приспап кон информации од култно значење.
Мисла за месец МАРТ
,,Библиотеката е место на минатото, сегашноста и иднината во кои времето е занемарлива категорија , но дополнета со искуство кое значи живот- на секое поле!“.

Вие сте на: Home Училишна библиотека ,,Списание ЕМИТЕР, македонско списание за популаризација и примена на науката и техниката во ССОУ ,,Коле Неделковски“ – Велес “