• СТИПЕНДИЈА ЗА СПОРТСКА НАДЕЖ ЗА МЛАДИ СПОРТИСТИ ДО 20 ГОДИНИ

По освојувањето на третото место на државното првенство во одбојка одржано во Прилеп во периодот од 30.3 до 2.4.2017 год. и учеството на државно првенство во одбојка на песок одржано во Скопје

• Презентација на работата на фирмата „БРАКО“

Во рамките на активностите по повод Патрониот празник на ССОУ „Коле Неделковски“ на 13.12.2017 година во салата за презентации на училиштето беше извршена презентација на работата на фирмата „БРАКО“.

• Културен разглед на градот Софија

Денес (29.11.2017 г. Среда), во програмските содржини, беше Културниот разглед на градот Софија, реализиран од Интернационалниот центар за развој на Образованието и обуката од Софија.

Втор ден од обуката во рамките на ЕРАЗМУС + проектот во Софија, Р. Бугарија

• Реализација на проектот “Училишни спортски лиги“ во Велес

Во организација на Федерацијата на училишен спорт на Македонија, се реализира грандиозниот проект “Училишни спортски лиги“ поддржано од Владата на Република Македонија, заедно со Министерството за образование и наука и Агенцијата за млади и спорт.

• Учество на меѓузонски натпревари во одбојка

Во организација на Федерацијата на училишен спорт на Македонија, оваа година започна да се реализира грандиозниот проект “Училишни спортски лиги“ поддржано од Владата на Република Македонија, заедно со Министерството за образование и наука и Агенцијата за млади и спорт.

• УЧИЛИШНИ СПОРТСКИ ЛИГИ

• Посета на металната индустрија „БРАКО“

Учениците од 2-2 клас во петокот (20.10.2017 г.) извршија посета на металната индустрија „БРАКО“. Беа посетени: погонот за монтажа на возила за чистење на улични површини - Green machines и погонот за ЦНЦ обработка. Посетата ја реализираа наставниците по практична настава Илија Танев и Благој Пашоски.

• Посета на саемската манифестација „Технома 2017“ година

Денеска (26.10.2017 г.) учениците од машинската струка (ученици од класевите 1-1, 1-2, 2-2, 3-1, 4-1, 4-2) извршија посета на саемската манифестација „Технома 2017“.

• Европската недела на мобилност одбележана во Велес

Десет ученици од ССОУ “Коле Неделковски“ – Велес предводени од професорот по спорт и спортски активности, м-р Ангелче Гушев земаа учество воманифестацијата Европска недела на мобилност која се реализираше на 22.9.2017 год. (петок), а во организација на Општина Велес и тоа со учество на учениците од основните и средни училишта.

• ПРВО МЕСТО ВО ОДБОЈКА НА ПЕСОК

Во организација на ЗГ Заеднички соживот од Велес и СОУ Гимназија Кочо Рацин Велес се реализира проектот “Заеднички тим“ во кои што учествуваат сите средношколци од Велес. Општа цел на овој проект е да средношколците се рамноправни во секојдневното дружење.Со реализацијата на активностите и остварувањето на специфичните цели на проектот ќе се придонесе во едуцираме младите за нивните права и обврски,како и за начинот на планирање и реализирање.

• ПОЧЕТОК НА НОВАТА ШКОЛСКА ГОДИНА

Свечен дочек и добредојде на учениците во прва година во ССОУ „Коле Неделковски“ им посака директорот на училиштето, а потоа учениците со нивните класни раководители се упатија кон своите училници. Нека ви е со среќа почетокот на новата учебна година идни машинци, електротехничари, сообраќајци и угостители !!!

• Учениците од Новогард во посета на Охрид

Нови книги

10484294 10152730743844662_8196181249821744920_o

Библиотеката при средното стручно општинско училиште „Коле Неделковски“ на сите ученици и сите вработени им посакува успешна учебна година исполнета со многу нови прочитани книги. Затоа и овој септември, започнуваме веднаш со дружењето на книгата и тоа го продолжуваме со нови наслови и нови содржини во Библиотеката. Таа веќе има 11.000 наслови и се збогатува, зошто опстојува низ годините и знае да се доближи до секој од нас! Луѓето кои сакаат да читаат може да читаат било каде и во било кое време, но затоа и постоиме да направиме една несекојдневна занимална, во која покрај зададените лектири секој од нас да одвои место за еден Нобеловец. Постои нешто магично за оние кои сакаат да поминат време, задлабочени во зборовите на книгата, а токму таа, книгата, како мала амјлија е создадена за читање. И не само за тоа.. преку читањето осознаваме вистини за себе си и за сите околу нас!! Затоа, драги ученици и останати вработени, повелете по патот подготвен од вистината.. тој килим од радосен сон Ве чека да ве прегрне! Веќе се подготвува Паркот на прозата во нашата библиотека каде што новите книги од познати Нобеловци датираат од 1907 па, се до 2007 година. Тие пристигнаа на 10 септември и веќе се на полиците во Библиотеката. Ве очекуваат! Со отворање на овој парк, читателите, посетители на нашата училишна библиотека ќе добијат едно квалитетно и свое четиво, низ кое ќе можат барем за миг да застанат и да ја облагородат својата жедна читателска душа! Ве очекуваме да ги освоите новите содржини – најчитани и најпродавани во светот! „Ако денот ти е тажен, ако дождот надвор те прави неважен, ако бараш сонце и топла рака, знај дека.. книгата, знае и може вечно да сака!“

10704431 10152730743859662_7720991645404542166_o

Вие сте на: Home Училишна библиотека Нови книги