• ПРВА УЧЕНИЧКА ЗАБАВА

• УЧЕСТВО НА МАНИФЕСТАЦИЈА „ВО СВЕТОТ НА ФИЗИКАТА“

На ден 10.11.2018 год., Друштвото на физичарите на Република Македонија во соработка со „Скопје Сити Мол“ , ја реализира 42-та Школа „Млади физичари“.

• Посета на Археолошкиот локалитет Стоби и Музејот на Албанската азбука во Битола

Во рамките на Проектот за меѓуетничка интеграција на младите во образованието на ден 09.11.2018 год. (петок) беше реализирана заедничка активност помеѓу учениците од ССОУ „Коле Неделковски“ и учениците од партнер училиштето ОСТУ „Наце Буѓони“ од Куманово:

Нови книги

10484294 10152730743844662_8196181249821744920_o

Библиотеката при средното стручно општинско училиште „Коле Неделковски“ на сите ученици и сите вработени им посакува успешна учебна година исполнета со многу нови прочитани книги. Затоа и овој септември, започнуваме веднаш со дружењето на книгата и тоа го продолжуваме со нови наслови и нови содржини во Библиотеката. Таа веќе има 11.000 наслови и се збогатува, зошто опстојува низ годините и знае да се доближи до секој од нас! Луѓето кои сакаат да читаат може да читаат било каде и во било кое време, но затоа и постоиме да направиме една несекојдневна занимална, во која покрај зададените лектири секој од нас да одвои место за еден Нобеловец. Постои нешто магично за оние кои сакаат да поминат време, задлабочени во зборовите на книгата, а токму таа, книгата, како мала амјлија е создадена за читање. И не само за тоа.. преку читањето осознаваме вистини за себе си и за сите околу нас!! Затоа, драги ученици и останати вработени, повелете по патот подготвен од вистината.. тој килим од радосен сон Ве чека да ве прегрне! Веќе се подготвува Паркот на прозата во нашата библиотека каде што новите книги од познати Нобеловци датираат од 1907 па, се до 2007 година. Тие пристигнаа на 10 септември и веќе се на полиците во Библиотеката. Ве очекуваат! Со отворање на овој парк, читателите, посетители на нашата училишна библиотека ќе добијат едно квалитетно и свое четиво, низ кое ќе можат барем за миг да застанат и да ја облагородат својата жедна читателска душа! Ве очекуваме да ги освоите новите содржини – најчитани и најпродавани во светот! „Ако денот ти е тажен, ако дождот надвор те прави неважен, ако бараш сонце и топла рака, знај дека.. книгата, знае и може вечно да сака!“

10704431 10152730743859662_7720991645404542166_o

Вие сте на: Home Училишна библиотека Нови книги