KoleNedelkovski.edu.mk

Посета на Скопје

poseta-na-skopje 1

Посета на Скопје Денеска учениците од збратимкеното училиште „Станислава Сташица“ го посетија главниот град на Р. Македонија. Посетата започна со обиколка на Скопје со панорамскиот автобус. Гостите се запознаа со кратката историја на Скопје и неговите знаменитости. Потоа следеше посета на Милениумскиот крст и возење со жицарница до него. После краткиот одмор и ручекот гостите го постија плоштадот „Македонија“ и Паркот „Жена Борец“ и бројните спомен обележја. Потоа следеше посета на спомен куќата на Мајка Тереза каде посебна чест ни укажаа и амбасадорот и конзулот на Р. Полска. На изненадувањата им нема крај :), следи возење со картинг и куглање во спортско-рекреативниот центар „Борис Трајковски“. И така заврши вториот ден од посетата на полските ученици.

Повеќе...

Стигнаа гостите од Полска

stignaa-gostite-od-polska

Средното училиште Коле Неделковски една недела ќе биде домаќин на гостите од средното училиште „Станислава Стажица“, Новогард, Република Полска. Гостите пристигнаа во Велес во раните утрински часови во понеделникот, меѓутоа долгиот пат и заморот не беа пречка уште истиот ден да бидат посетени Народниот музеј и црквата Св. Богородица. Заморот го отстранивме со мало освежување во слаткарницата „Македонија“ каде гостите за првпат пробаа боза :) Попладнето на гостите им се обрати директорот на училиштето г-дин Валентин Елисковски кој им посака добредојде и пријатен престој во нашиот град. Потоа следеше прошетка низ училишните простории и мал коктел.

Повеќе...

Посета на средношколците од Велес

Novogard-naslovna

28 мај 2012 година, Градското собрание беше домаќин на делегација на средношколците од збратимениот град Велес од Р. Македонија. Гостите беа примени од страна на претседателот на Советот г-дин Антони Белида и г-ѓа Урсула Березовска, раководител на Секторот за локален развој. За време на средбата претседателот на Советот ги поздрави гостите и ги претстави плановите за развој на градот, а г-ѓа Урсула Березовска преку мултимедијална презентација го престави градот и неговите туристички атракции. По средбата на гостите отидоа на прошетка низ градот.

ПОВЕЌЕ ...

Фотографии од враќањето од Полска

vrakajne-polska-naslovna

Долг и исцрпувачки пат, но дружењето и спомените што ги понесовме од Новогард се непроценливи така да сите „маки“ од патувањето многу брзо се заборавија. Уште еднаш голема благодарност до домаќините за нивниот срдечен пречек и со нетрпение ги очекуваме за да го возвратиме гостопримството во септември. Ова нека биде мотив за идните генерации дека во ССОУ „Коле Неделковски“ трудот се наградува и дека навистина ВРЕДИ ДА СЕ УЧИ !

Повеќе...

Посета на аквапаркот во Грифино, спортски ден

poseta-na-akvapark-naslovna

Околу пладне го посетивме аквапаркот во градот Грифин. Тобогани, џакузи, базени и што ли уште не, час и половина беа сосема кратки за да се пробаат сите водени лудории. Потоа во 15.30 часот во пријателски натревари ги одмеривме силите во фудбал, кошарка и ракомет. Освоивме ПЕХАР за победа во фудбалскиот натпревар. Во 19.00 часот имавме свечена вечера на која присутвуваа директорот и двајцата заменици директори и заменикот градоначалник. После размената на пригодните поклони директорот на училиштето на секој од учениците им врачи диплома за учество во спортските натпревари и пригоден поклон.

Повеќе...

Вие сте на: Home Меѓународна соработка